Spadek znaczenia wołowiny, wzrost pozycji ryb na rynku światowym

Według Earth Policy Institute za Agra Europe kolejne lata przyniosą osłabienie pozycji mięsa wołowego na rynku światowym – podaje Bank BGŻ.

Spadek znaczenia wołowiny, wzrost pozycji ryb na rynku światowym
Dynamika wzrostu produkcji wołowiny w najbliższych trzech latach może ulec osłabieniu ze względu na stale rosnące koszty produkcji tego mięsa, zwłaszcza wysokie cen pasz i rosnące koszty wody.
 
Do głównych czynników blokujących dalszy wzrost znaczenia wołowiny na rynku światowym eksperci zaliczają również niską konwersję pasz, która dla bydła wynosi przeciętnie 7 kg paszy na kg przyrostu masy ciała. Oznacza to dwukrotnie większe zużycie niż w przypadku żywca wieprzowego oraz trzykrotne wobec produkcji drobiu. Element ten zyskuje jeszcze bardziej wraz z notowanym od 2010 roku wzrostem cen pasz na świecie.
 
Warto zwrócić uwagę, iż przy stopniowym spadku zainteresowania produkcją wołowiny, rośnie znaczenie ryb pochodzących z intensywnych systemów produkcji. W ubiegłym roku bowiem ich produkcja przekroczyła światowy wolumen wytwórstwa mięsa wołowego (63 mln ton) i ukształtowała się na poziomie 66,5 mln ton.
 
Dane z ostatnich pięciu lat wskazują na 6-procentowy wzrost produkcji ryb z gospodarstw rybnych każdego roku. Według analityków, tak znaczny przyrost spowodowany jest niższymi kosztami produkcji niż w przypadku innych gatunków mięs, zwłaszcza wieprzowiny i wołowiny. Wynika również z niższej konwersji pasz, która dla ryb wynosi średnio 2 kg paszy na kg przyrostu masy ciała.
 
Jest zatem bardzo prawdopodobne, iż w najbliższych kilku latach nastąpi stopniowe wypieranie drogiego mięsa wołowego przez znacznie tańsze ryby. Niemniej jednak, wieprzowina i drób pozostaną nadal najbardziej popularnymi gatunkami mięsa na świecie – informuje Bank BGŻ.


Tagi:
źródło: