Ubój z konieczności - sytuacja prawna i wymogi

Gospodarze zgłaszali Ministerstwu Rolnictwa i Rozwoju Wsi problemy związane z ubojem z konieczności zwierząt gospodarskich, kopytnych. Pytania dotyczyły między innymi warunków w jakich ma się odbywać taki ubój oraz rzeźni, które przyjmowałyby tusze zwierzęce takiego pochodzenia.

Ubój z konieczności - sytuacja prawna i wymogi
Ministerstwo odpowiada, że wymagania weterynaryjne obowiązujące przy przeprowadzaniu uboju z konieczności zwierząt gospodarskich kopytnych, w przypadku, gdy zwierzęta te uległy wypadkowi (złamały nogę, uszkodziły kręgosłup) lub zachorowały, uregulowane są szczegółowo w przepisach Unii Europejskiej - podaje Izba Rolnicza w Opolu.

Rolnicy zgłaszali również trudności ze znalezieniem rzeźni, która przyjęłaby tusze pozyskane ze zwierząt poddanych ubojowi z konieczności. Podsekretarz Stanu w MRiRW Tadeusz Nalewajk odpowiada, że tej kwestii nie można uregulować przepisami prawa. Minister argumentuje, że nie można narzucić podmiotom gospodarczym, w tym wypadku właścicielom rzeźni, obowiązku przyjmowania takich tusz.

 - Być może poprawa sytuacji nastąpi, kiedy w Unii Europejskiej zostanie zniesione organiczenie wprowadzania na rynek mięsa pozyskanego z uboju z konieczności wyłącznie do rynku krajowego danego państwa członkowskiego. Obecnie na ukończeniu są prace legislacyjne nad projektem rozporządzenia, które dopuści wprowadzenie takiego mięsa na rynek unijny, a nie tylko państwa członkowskiego - przewiduje minister Nalewajk. Pewne zmiany mogą zostać wprowadzone w tym zakresie w połowie 2014.

Ministerstwo odniosło się również do problemu rzeźni przewoźnych. Projekt rozwiązań prawnych trafił do samorządów rolniczych w 2010, jednak odzew był znikomy, dlatego ministerstwo zawiesiło pracę nad uregulowaniem tych kwestii. Resort powołuje się również na modele Unii Europejskiej, gdzie funkcjonowanie rzeźni przewoźnych jest rzadkością. Jeśli jednak zapotrzebowanie będzie realne, ministerstwo rozważy wprowadzenie odpowiednich regulacji prawnych w ustawie "O produktach pochodzenia zwierzęcego".

Przypomnijmy, iż problemy dotyczące uboju z konieczności zwierząt gospodarskich reguluje:

- art. 17 ustawy z dnia 16 grudnia 2005 r. o produktach pochodzenia zwierzęcego (Dz. U. z 2006 r. nr 17 poz. 127 ze zm.);… „Art. 17. 1. Niedopuszczalny jest ubój poza rzeźnią:

1)  bydła i zwierząt jednokopytnych oraz

2)  innych  zwierząt  w  zakresie  nieuregulowanym w przepisach rozporządzenia nr 853/2004 oraz w przepisach Unii Europejskiej wydanych w trybie tego rozporządzenia, jeżeli mięso pozyskane  z  tych  zwierząt  ma  być wprowadzone na rynek.

1a. Dopuszcza się ubój na terenie gospodarstwa cieląt do szóstego miesiąca życia, świń, owiec, kóz, drobiu oraz zwierząt dzikich utrzymywanych w warunkach fermowych, w celu produkcji mięsa na użytek własny.

2. Przepisu ust. 1 pkt 2 nie stosuje się do małych ilości drobiu lub
zajęczaków poddanych ubojowi przez producenta w gospodarstwie w celu sprzedaży bezpośredniej.

3. Przepisów ust. 1 nie stosuje się w przypadku poddawania ubojowi z konieczności domowych zwierząt kopytnych.

Czytaj dalej na następnej stronie...



Tagi:
źródło: