Mniejsze zwyżki cen OMP w Unii Europejskiej (listopad 2013)

Dnia 17 listopada 2013 roku ceny odtłuszczonego mleka w proszku kształtowały się średnio na poziomie o 82,16% wyższym od progu interwencyjnego oraz o 9,73% niższym niż ceny światowe - podała FAMMU/FAPA.

Mniejsze zwyżki cen OMP w Unii Europejskiej (listopad 2013)
Dla porównania, u największego konkurenta Unii Europejskiej w produkcji OMP – w Stanach Zjednoczonych, w połowie listopada ceny tego proszku znajdowały się na poziomie o 4,11% wyższym od średniej unijnej i wyniosły 3,22 euro/kg.

W tym samym czasie w Unii Europejskiej przeciętna cena odtłuszczonego mleka w proszku osiągnęła pułap 3,09 euro/kg i była niższa niż przed miesiącem o 1,06%, ale jednocześnie pozostawała na poziomie o 15,75% wyższym niż w analogicznym okresie 2013 roku.

Na rynku głównego unijnego producenta, jakim są Niemcy, notowano w tym czasie ceny OMP nieco wyższe od średniej unijnej. W połowie jedenastego miesiąca wyniosły one 3,13 euro/kg. Z kolei u drugiego ważnego producenta – Holandii, za kilogram mleka w proszku należało zapłacić 3,15 euro, czyli o 2,6% więcej niż przed miesiącem.

Z kolei na polskim rynku ceny OMP spadały znacznie bardziej dynamiczniej w porównaniu ze średnią unijną. Wyniosły one 3,03 euro/kg i były o 17,44% wyższe niż przed rokiem, ale jednocześnie o 2,26% niższe w relacji miesięcznej oraz o 1,94% niższe od przeciętnej ceny unijnej. W przeliczeniu na polską walutę dało to zwyżkę rzędu 18% z 10,78 zł/kg do 12,72 zł/kg.

Stabilniej od cen mleka odtłuszczonego zachowywały się ceny proszku pełnotłustego w Unii Europejskiej. Zarówno w Holandii, Niemczech jak i średnio w krajach Wspólnoty, w okresie od kwietnia do końca lipca notowano niewielkie wahania w obrębie PMP.

Jak podaje FAMMU/FAPA, pomimo wysokich cen OMP, unijne zakłady przetwórcze zmniejszyły produkcję tego rodzaju mleka w proszku. Według najnowszych danych Komisji Europejskiej, w tym czasie w państwach członkowskich wyprodukowano łącznie o 8,7% mniej odtłuszczonego mleka w proszku niż w analogicznym okresie 2012 roku.

Co ciekawe, ceny unijnego OMP były niższe od eksportowanego na teren Europy Płn. z Oceanii. Ceny proszku z Nowej Zelandii oraz Australii są uznawane za ceny światowe, dlatego też unijne OMP staje się coraz bardziej konkurencyjne. Pomimo tego, w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2013 roku poza Unię wywieziono o 30,7% mniej proszku niż przed rokiem.


Tagi:
źródło: