Indeks światowych cen żywności o 12% niższy niż rok temu

W marcu indeks cen żywności FAO osiągnął wartość 151 punktów, wzrastając o 1% niż przed miesiącem po serii spadków, które notowane były od marca 2014 roku z nieznacznym odbiciem we wrześniu i październiku 2015 r. do stycznia 2015 r.

Indeks światowych cen żywności o 12% niższy niż rok temu
Indeks cen olejów roślinnych

6,3% wzrost cen olejów roślinnych do najwyższej wartości od piętnastu miesięcy, nastąpiła głównie na skutek zwiększenia się cen oleju palmowego w związku ze światową stagnacją i doniesieniami o małych zapasach w Azji Południowo-Wschodniej w połączeniu z obawami o niższą produkcję w tym regionie w nadchodzących miesiącach. Szczególnie z uwagi na susze w Malezji i Indonezji. Ceny oleju sojowego były stabilne, a w przypadku olejów słonecznikowego i rzepakowego zaobserwowano nieznaczne spadki.

Indeks cen zbóż

Indeks cen zbóż zmalał o 0,5% w odniesieniu do wcześniejszego miesiąca do poziomu najmniejszego od czerwca 2010 roku i wciąż był znacznie mniejszy niż przed rokiem o 13,1%. W wyniku oczekiwań wysokich dostaw wywozowych najbardziej obniżyły się ceny pszenicy. Ceny kukurydzy były tylko minimalnie niższe, a presję zniżkową wywierają na nie sprzyjające perspektywy produkcji w Ameryce Południowej, słaby popyt importowy i większe niż spodziewano nasadzenia w USA. Ceny ryżu były w marcu stabilne.

Indeks cen mięs

Indeks cen mięs był w marcu na poziomie niemal takim samym jak w lutym. Ceny wszystkich kategorii mięs objętych indeksem były stabilne. Zdjęcie z rynku nadmiaru dostaw wieprzowiny za pośrednictwem uruchomionego przez UE systemu prywatnego składowania na początku roku przyczyniło się do ustabilizowania cen tego mięsa w UE, a także w skali światowej. Ustabilizowały się także ceny mięsa owczego, odzwierciedlając koniec sezonowego szczytu w dostaw w Oceanii. Ceny drobiu i mięsa wołowego również nie uległy w marcu większym zmianom.



Tagi:
źródło: