| Autor: redakcja1

I wiesz, co jesz - Aktinidia

Aktinidia, znana też jako mini kiwi jest rośliną pnącą z białymi kwiatami z aromatycznymi owocami o agrestowym smaku. Głównie uprawiana jest jako roślina ozdobna ze względu na piękne zielone liście ułożone dachówkowato. Niemniej jednak od niedawna jest coraz popularniejsza jako roślina owocowa.

I wiesz, co jesz - Aktinidia
Odmiany aktinidii pstrolistnej dostępne w Polsce:
  • Adam - jest to męska odmiana pochodząca z Polski, posiadająca ładnie wybarwiające się liście i kwiaty męskie będące dobrym zapylaczem odmiany Actinidia kolomikta.
     
  • Dr Szymanowski - jest to żeńska odmiana pochodząca z Polski, z cechami obupłciowości o ładnie wybarwionych liściach i smacznych owocach. Poza tym zaczyna owocować 4-5 lat po posadzeniu dając obfite plony.
     
  • Sentyabrskaya - jest to żeńska odmiana pochodząca z Ukrainy, o ładnie wybarwiających się liściach. Poza tym zaczyna owocować 4-5 lat po posadzeniu dając obfite plony w postaci owoców smacznych o lekkim aromacie, które dojrzewają w sierpniu.
W zależności od tego w jakim celu jest uprawiana powinno się ją przycinać w następujący sposób:
  • Pnącze ozdobne – nie wymagane są cięcia, ale usuwane są tylko nadmiernie rozrośnięte pędy, przy czym dobrze znosi nawet mocne cięcie. Niemniej jednak zabieg należy przeprowadzać pod koniec zimy, tj. w styczniu-lutym lub w czerwcu.
     
  • Owoce – pnącza należy regularnie i silnie przycinać oraz używać właściwych podpór. Przy uprawie amatorskiej w ogrodach najczęściej prowadzi się je na konstrukcji pionowej składającej się z 3-4 poziomów mocnego drutu rozpiętego między słupami, przy czym odstępy między poziomami powinny mieć 50-60 cm. Z kolei na plantacjach są one sadzone na podporach w kształcie litery T, pomiędzy którymi rozpięte są druty, a na nich rozprowadzone pędy boczne. Natomiast owoce zbiera się od dołu i dlatego należy dobrać właściwą wysokość by swobodnie zrywać owoce. W ten sposób można uzyskać największe plony.
     
  • Formujące roślinę – pierwsze lata po zasadzeniu rośliny należy formować ją tak by otrzymać pęd główny i silne pędy boczne, które będą owocować. Jednakże w pierwszym roku powinno pozwolić się roślinie swobodnie rosnąć i dobrze ukorzenić. Z uzyskanych pędów należy wybrać jeden najsilniejszy i podwiązać do słupa by rósł pionowo. W przypadku wyboru podpory w kształcie litery T należy poczekać aż pęd główny będzie już ponad podporę i wtedy w okresie styczeń-luty należy przyciąć wierzchołek 5 cm nad podporą. W przypadku nieosiągnięcia odpowiedniej długości pędu głównego w pierwszym roku należy zabieg przeprowadzić w kolejnym sezonie. Następnie w rok po przycięciu przewodnika najsilniejsze pędy boczne mocujemy poziomo na podporach. W odniesieniu do konstrukcji poziomej pęd główny powinien być przycinany za każdym razem gdy dorośnie do kolejnego poziomu poprzeczek. Zabieg ten powinien być wykonywany zawsze zimą. Dzięki niemu roślina zostanie pobudzona do wypuszczenia pędów bocznych, spośród których najsilniejsze zostaną poziomo rozpięte na podporach. Przy skracaniu pędów bocznych należy zostawić 8-12 dobrze wykształconych pąków (30-40 cm). To właśnie z nich w następnym roku wyrastają pędy boczne, w następnym roku skracane są w ten sam sposób wszystkie pędy boczne aż do owocowania rośliny. Naturalnie zimą usuwane są również dzikie pędy boczne wyrastające z pnia i podstawy rośliny.
     
  • Rośliny owocujące – należy je systematycznie przycinać by nie rozrosły się nadmiernie, przy czym trzeba pamiętać, że owocują pędy 2-3-letnie. W związku z tym co roku należy roślinę silnie przyciąć usuwając przy tym 30-80% rocznego przyrostu. Przy najsilniejszych pędach bocznych zostawia się 8-12 pąków, potem usuwane są pędy wybujałe, nadmiernie zagęszczone, uszkodzone, te które rok wcześniej owocowały, przy czym należy zostawić u ich podstawy pędy, które jeszcze nie owocowały. Nie powinno pozbywać się krótkopędów. Owocującą roślinę przycina się też latem poprzez usunięcie wszystkich silnie rosnących nieowocujących pędów, ale z wykluczeniem tych przeznaczonych pod owocowanie na przyszły rok.
     
  • Męskie odmiany – nie powinno się im zanadto rozrosnąć jeśli mają wydać jak najwięcej kwiatów. Dlatego też po przekwitnięciu należy mocno przyciąć kwitnące pędy i te nadmiernie wybujałe.
     
  • Żeńskie odmiany – nie trzeba im przycinania i będą owocować jeżeli w sąsiedztwie będzie rosnąc gatunek zapylający, przy czym roślina odpowiednio przycinana owocuje obficiej.
Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: