| Autor: redakcja1

Podsumowanie Debaty „Wspólna Polityka Rolna po 2013 r. a rozwój obszarów wiejskich” [foto]

W dniu 12 kwietnia 2013 roku w Sali Kolumnowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego w Zielonej Górze odbyła się Debata „Wspólna Polityka Rolna po 2013 r. a rozwój obszarów wiejskich”.

Podsumowanie Debaty „Wspólna Polityka Rolna po 2013 r. a rozwój obszarów wiejskich” [foto]



Z kolei II filar będzie obejmował PROW:
  • innowacyjność
  • działanie pro środowiskowe
  • działania około rolne
Niestety uzyskanie środków finansowych z tego działania będzie trudniejsze. Z uwagi na trwały rozwój produkcji w głównej mierze będą one bowiem przekazywane na poprawę konkurencyjności, a nie tylko na modernizację. W związku z tym więcej pieniędzy zostanie przeznaczone na działania około rolne zamiast na infrastrukturę z innych funduszy poza WPR jak choćby Kapitał Ludzki. Zwiększy się również współpraca między branżą rolniczą, około rolniczą a nauką. Dzięki czemu będzie możliwe wykorzystanie najbardziej optymalnych rozwiązań w celu poprawienia konkurencyjności polskiego rolnictwa.
 
W dalszej kolejności głos zabrał prof. Walenty Poczta z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, a tematem jego wystąpienia była przyszłość Wspólnej Polityki Rolnej. Zdaniem prelegenta rozwój rolnictwa polskiego na poziomie europejskim nastąpił wraz z przystąpieniem kraju do Unii Europejskiej, dzięki czemu znacznie zwiększył się popyt zewnętrzny oraz wewnętrzny, choć ten drugi w mniejszym stopniu. Wraz ze wzrostem podaży wzrosła także opłacalność produkcji, choć już w latach 2006-2011 poziom eksportu w przypadku bydła, trzody chlewnej, zboża, roślin oleistych, cukru uległ obniżeniu. W tym samym czasie poza polskie granice wysłano natomiast więcej drobiu, wyrobów cukierniczych, a także napojów i używek.



W opinii prof. Poczty
zaraz po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej produkcja rolna minimalnie się zmniejszyła, ale za to dochód rolników wzrósł niemal dwukrotnie. W latach 2002-2010 spadła liczba gospodarstw poniżej 30 hektarów, przy jednoczesnym wzroście  liczby gospodarstw większych niż 30 hektarów. Jednakże produktywność tych gospodarstw była niska, gdyż zbyt dużo ludzi przypadało na ilość ziemi, przez co nie następował przyrost majątku, a czasem nawet i wyprzedawano majątek z tego powodu.

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: