| Autor: redakcja1

Festiwal Wieprzowiny w Koźminie Wielkopolskim - podsumowanie

W ostatnią niedzielę czerwca 2013 roku przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Koźminie Wielkopolskim na boisku przy Zamku odbył się pierwszy, historyczny Festiwal Wieprzowiny w tym mieście. Imprezę zorganizował Krajowy Związek Grup Producentów Rolnych – Izba Gospodarcza.

Festiwal Wieprzowiny w Koźminie Wielkopolskim - podsumowanie



Zwieńczeniem kulinarnych popisów były potyczki VIP-ów, których zadaniem było przygotowanie grillowanych szaszłyków. Dania te także zostały poddane ocenie jury.
 
(kliknij, aby powiększyć)
 
Całość imprezy uświetniły występy kapel, zespołów i kabaretów, wśród których wyróżnić można Kapelę znad Orli, kabarety Babiniec, Ławka Rezerwowych oraz zespół Świnka Halinka. Z kolei gwiazdą wieczoru był zespół K.A.S.A.
 
Ogólnopolski Festiwal Wieprzowiny w Koźminie Wielkopolskim sfinansowano z funduszu Promocji Mięsa Wieprzowego, a Patronat Medialny nad nim objął Twój Portal Rolniczy Gospodarz.pl
 
Warto także wspomnieć, iż na dzień przed Festiwalem miała miejsce konferencja, której myślą przewodnią było hasło: "Mięso wieprzowe - pyszne i zdrowe".  Podczas spotkania prof. zw dr hab. Edward Pospiech z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu podjął temat związany z kształtowaniem jakości prozdrowotnych właściwości mięsa wieprzowego. Dzięki temu można było dowiedzieć się o czynnikach stresogennych, które mogą zepsuć mięso wieprzowe, a także poruszono wpływ uwarunkowań genetycznych na jakość mięsa i jego podatność na wystąpienie wad.
 
W dalszej części konferencji głos zabrał również dr n. wet. Piotr Kołodziejczyk - PZHiPTZ Polsus, który przedstawił weterynaryjne aspekty żywienia trzody chlewnej, ze szczególnym naciskiem na kwestie poprawiające rentowność i opłacalność produkcji trzody chlewnej. Według prelegenta większą wagę powinno się przykładać nie tylko do ilości spożywanej przez zwierzęta paszy, ale także dobierać odpowiednie mieszanki przynajmniej trzech różnych rodzajów pożywienia by całkowicie zbilansować ich dietę. Ponadto pokazane zostały sposoby wykrywania rui u macior i loszek, dzięki czemu w znaczący sposób można zwiększyć hodowlę.

(klknij, aby powiększyć)
 
Konferencję zakończył Paweł Cugier - dyrektor Biznesowy Banku BGŻ w Lesznie, który omówił przegląd sytuacji na rynku trzody chlewnej. Zdaniem przedstawiciela Banku BGŻ sukcesywnie spadajace pogłowie trzody chlewnej może przynieść wzrost importu prosiąt i tuczników. Z kolei mniejsza produkcja tego gatunku mięsa w Polsce, przy jednocześnie rosnącym eksporcie żywca, powinna przyczynić się do wyższej jego ceny po sezonowych obniżkach.

Zapraszamy do obejrzenia pełnej galerii zdjęć (patrz niżej), zarówno z konferencji, jak i Ogólopolskiego Festiwalu Wieprzowiny w Koźminie Wielkopolskim.

 


Tagi:
źródło: