| Autor: redakcja1

Rynek ziemniaków w UE i na świecie. Globalne zbiory oscylują w granicy 350 mln ton

Ziemniaki uprawiane są niemal w każdym kraju świata, a ich całkowita produkcja w ostatnich latach kształtuje się na poziomie 330-370 mln ton rocznie.

Rynek ziemniaków w UE i na świecie. Globalne zbiory oscylują w granicy 350 mln ton
Poza tym, największym światowym producentem - Chinami do czołówki należy także Rosja z średniorocznymi zbiorami w granicach 30 mln ton czy też Indie, które w ostatnich dwóch-trzech latach osiągnęły pozycję drugiego co do wielkości producenta ziemniaków - do 40 mln ton. Ponadto wśród liderów znajdują się też USA, a także państwa unijne w tym Niemcy, Holandia, Francja, Wielka Brytania czy Polska.
 
W czasie ostatnich kilku lat dominował w Unii Europejskiej trend zniżkowy powierzchni uprawy ziemniaków – w tym głównie w krajach Europy Południowej - państwach Basenu Morza Śródziemnego takich jak Hiszpania czy Portugalia. Spadek obszaru uprawy miał miejsce też w krajach środkowoeuropejskich takich jak Czechy, Słowacja, Węgry oraz przede wszystkim w Polsce. Okres ostatnich trzech – pięciu lat to czas tendencji spadkowej w areale upraw ziemniaków w karach Europy Środkowo-wschodniej – odnotowano obniżkę nawet o 30%.
 
Najmniejsze zmiany w wielkości upraw wśród państw unijnych maja miejsce w piątce głównych producentów Europy Zachodniej – czyli Belgii, Francji, Holandii, Niemczech oraz w Wielkiej Brytanii, przy czym ich średnioroczne zbiory łącznie szacowane są na nawet 60% łącznej unijnej produkcji.
 
Jak wynika z najnowszych danych zbiory ziemniaków we wszystkich krajach unijnych wyniosły ponad 53,1 mln ton w roku 2015, a na rok 2016 oceniane są na 56,4 mln ton, co oznacza wzrost produkcji o 6%.
 
Wśród krajów Unii Europejskiej są Belgia, Francja, Holandia oraz Niemcy i Wielka Brytania są ważnymi eksporterami netto ziemniaków. Kraje te współtworzą niejako główny, europejski region obrotów międzynarodowych, który charakteryzuje się przede wszystkim stabilizacją wielkości produkcji. Ponadto kraje europejskiej można podzielić na kolejne dwa ugrupowania – państw Europy Środkowo-Wschodniej z naczelnymi tu producentami Polską i Rumunią, gdzie obserwowany jest długookresowy trend w redukcji zarówno obszaru upraw jak i wielkości zbiorów. Obniżki w tym przypadku należy upatrywać w zmniejszeniu bądź nawet eliminowaniu ziemniaków jako elementu paszowego. Druga grupa państw to kraje południowoeuropejskiej jak Hiszpania i Portugalia, które od lat są największymi importerami netto ziemniaków.
 


Tagi:
źródło: