| Autor: mikolaj

Polowe spotkanie warzywnicze na Kujawach

Ponad 130 odmian 20 gatunków warzyw można było obejrzeć w kolekcji przygotowanej przez firmę Syngenta w gospodarstwie Katarzyny i Antoniego Kalinowskich, w miejscowości Turlejewo koło Inowrocławia, gdzie 21 września odbyło się polowe spotkanie warzywnicze. Było ono okazją, by przekonać się, jak w trudnych tegorocznych warunkach pogodowych poradziły sobie rośliny odmian wielu gatunków warzyw, zarówno dobrze już znane producentom, jak również te nowe, dopiero wprowadzane do bogatego portfolio firmy Syngenta.

Polowe spotkanie warzywnicze na Kujawach

Doskonalsze kapusty

Ciągle poszerzana jest i tak już bogata oferta kapust głowiastych. Wśród nich Zenon Małek zwracał uwagę na odmianę Elastor F1, będącą udoskonaloną formą (CMS – z grupy męskosterylnej) znanej odmiany Factor F1. Cenną cechą odmiany Elastor F1 jest odporność na patogeny z rodzaju Fusarium. Nadaje się na zbiór wczesnoletni, główki po upływie około 100-110 dni od posadzenia dorastają do masy 2,5 kg, a przetrzymane dłużej na polu mogą dorastać do nawet do 5 kg. Można ją uprawiać również jako poplon, zbierać jesienią i przeznaczać do krótkiego przechowywania czy nawet kwaszenia. Typowymi odmianami polecanymi do przechowywania są z kolei Zenon F1, Zielonor F1 oraz dwie nowe – Storidor F1 i Prodikos F1. Zenon F1 cechuje się wysokim potencjałem plonotwórczym, główki tej odmiany dorastają do 4-5 kg, przy czym rośliny dobrze sobie radzą nawet na niezbyt żyznych glebach (tworzą silny system korzeniowy). Zielonor F1 to z kolei odmiana, która wyróżnia się dobrą przydatnością do przechowywania, a po przechowaniu – wysoką jakością główek, których zewnętrzne liście utrzymują intensywnie zielony kolor. – Storidor ma uzupełniać ofertę naszych kapust do długiego przechowywania. W porównaniu z odmianą Zielonor, tworzy nieco mniejsze główki (2,5-3 kg), o bardzo dobrej jakości – mówił Z. Małek. Z kolei Prodikos F1 jest zbliżony do odmiany Zenon F1, ale lepiej się od niej przechowuje. Rośliny tworzą silny system korzeniowy, a intensywny nalot woskowy na liściach powoduje, że mają zwiększoną tolerancję na trudne warunki uprawowe oraz żerowanie szkodników.

Ciekawym uzupełnieniem asortymentu są tzw. minikapusty. Do tej grupy wytypowano 3 odmiany: Reball F1 z grona kapust czerwonych, kapustę głowiastą białą Casitor F1 i kapustę włoską Fiona F1. W przypadku tych 3 odmian zbiera się główki o masie do 1 kg, komponując z nich miksy (po 1 główce każdej odmiany), przydatne do przygotowania świeżych surówek i sałatek. Projekt ten Syngenta rozwija pod marką „Tęcza Smaku”.

(kliknij, aby powiększyć)

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: