Notowania zbóż i oleistych. Tydzień rozpoczął się od solidnych wzrostów (22.06.2015)

Silnymi wzrostami zakończyła się poniedziałkowa sesja na giełdzie w Chicago. Ponownie największym wzrostem wykazała się pszenica (ulubiony kontrakt spekulantów). Seria lipcowa pszenicy na CBoT umocniła się o 2,6%, analogiczne serie kukurydzy i soi podrożały wczoraj o blisko 2%. Wśród uczestników rynku giełdowego, przeważali w poniedziałek kupujący kontrakty w oczekiwaniu na publikację popołudniowego (po dziennej sesji w Chicago) raportu o kondycji i postępie amerykańskich upraw.

Notowania zbóż i oleistych. Tydzień rozpoczął się od solidnych wzrostów (22.06.2015)

Notowania zbóż i oleistych w USA

W czasie amerykańskiej sesji ukazał się raport USDA o tygodniowych wysyłkach eksportowych. Były one korzystne (prowzrostowe) dla kukurydzy i jeszcze w większym stopniu dla soi. Tygodniowa sprzedaż amerykańskiej soi wyniosła 1,105 mln ton i była 12% większa niż w analogicznym tygodniu przed rokiem. Eksport amerykańskiej kukurydzy, od początku obecnego sezonu, pozostaje lekko w tyle za sezonem 2013/14 i stanowi obecnie 94,3% sprzedaży z poprzedniego sezonu.

Jak informuje Andrzej Bąk z e-WGT, tygodniowe wysyłki eksportowe soi z USA wyniosły 178,09 tys. ton i były blisko 2 razy wyższe niż przed rokiem. W przypadku soi, tegoroczny (sezon 2014/15) eksport sięgnął już 47,6 mln ton i wyprzedza o 12% eksport w analogicznym okresie sezonu poprzedniego.

Tygodniowa sprzedaż eksportowa pszenicy amerykańskiej była słaba (dane prospadkowe). Wysyłki eksportowe pszenicy w tygodniu kończącym się 18 czerwca osiągnęły poziom tylko 178,09 tys. ton i było to o 27% mniej niż tydzień wcześniej. Amerykański eksport pszenicy w bieżącym roku gospodarczym (1-18 czerwca 2015) jest o blisko połowę mniejszy niż w tym samym czasie przed rokiem.

Dużo większe znaczenie dla notowań futures miał mieć amerykański raport o stanie i kondycji upraw. Uczestnicy rynku grali wczoraj na zwyżki notowań, ponieważ spodziewali się pogorszenia kondycji pszenicy ozimej i niewielkiego postępu w zbiorach. Podobnie w w przypadku soi i kukurydzy, deszczowa pogoda i lokalne powodzie mocno ograniczały możliwość dokończenia zasiewów soi i wpływały negatywnie na stan amerykańskich upraw soi i kukurydzy. Dowiedz się więcej o raporcie USDA.


Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: