| Autor: redakcja1

Tydzień na giełdowym rynku zbóż. Przeważały wzrosty (20-24.10.2014)

W minionym tygodniu notowania zbóż na kluczowych giełdach w nadal się umacniały - podaje FAMMU/FAPA.

Tydzień na giełdowym rynku zbóż. Przeważały wzrosty (20-24.10.2014)

Notowania zbóż

Na Euronext pszenica w kontrakcie listopadowym podrożała w ciągu tygodnia o 6,7% do 170,3 EUR/t, a kukurydza o 1,9% do 145,8 EUR/t. Wzrost cen będzie najprawdopodobniej krótkotrwały, gdyż czynniki mające na niego wpływ pozostały niezmienne.
 
Jak wynika z prognoz bilans zbożowy w UE i na świecie w sezonie 2014/2015 będzie „ciężki”. Stanie się tak z uwagi na wykup krótkich pozycji przez fundusze. Po raz kolejny może więc być więc widoczny efekt powiązania giełdowego rynku surowców rolnych z rynkami finansowymi.
 
Wzrostom sprzyjały też bardzo dobre wyniki unijnego eksportu pszenicy. W tym tygodniu KE wydała licencje na eksport 646 tys. ton pszenicy miękkiej, 238 tys. ton jęczmienia oraz 150 tys. ton kukurydzy. Wspierająco na ceny mógł podziałać również zakup francuskiej i rumuńskiej pszenicy w ostatnim przetargu zorganizowanym przez GASC.
 
Ceny zbóż

Notowania zbóż w USA

Zwyżki notowań zbóż w kontraktach terminowych odnotowywano także na CBoT. W kończącym się tygodniu cena kukurydzy w najbliższym kontrakcie zwiększyła się o 2,1% do 138,7 USD/t, a pszenica o 1,9% do 193,5 USD/t. Również w odniesieniu do rynku amerykańskiego aktualne podwyżki należy raczej traktować jako chwilowe.
 
Jednym z czynników wzrostowych były dobre wyniki wysyłki kukurydzy i soi. Zrealizowany w tym tygodniu eksport kukurydzy wyniósł 1,031 mln ton, powyżej prognozowanych przez analityków 0,8-1 mln ton. Jeszcze lepszy wynik został osiągnięty w przypadku soi – 2,166 mln ton, przy czym szacunki analityków były w przedziale od 800 tys ton do 1 mln ton.
 
W poprzednim tygodniu poprawa pogody umożliwiła kontynuację zbiorów kukurydzy w USA. Jak podaje USDA, do 19 października 2014 roku kukurydzę zebrano z 31% obszaru upraw. Dla porównania w okresie 2009-2013 odsetek ten wynosił przeciętnie 53%.
Obecny rok nie należy jednak do najgorszych pod kątem tempa żniw. W 2009 r. wyjątkowo wilgotna pogoda w październiku spowodowała jeszcze większe opóźnienia, a o tej porze zebrano kukurydzę zaledwie z 17% areału upraw, dopiero pod koniec pierwszego tygodnia listopada zaawansowanie żniw wyniosło 37%.
 
W związku z tym, wraz z rosnącą dostępnością kukurydzy z tegorocznej produkcji jej ceny będą spadać. W niektórych stanach, głównie tych położonych na północy kraju postępy zbiorów są nieznaczne, jak w Północnej Dakocie gdzie zaawansowanie żniw wynosi 13%. 


Tagi:
źródło: