| Autor: mikolaj

Oto najczęściej zadawane pytania ws. ustawy o ziemi

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi uruchomiło specjalny adres mailowy, pod który można kierować swe wątpliwości i obawy. Przez 1,5 miesiąca rolnicy kierowali do resortu rolnictwa swoje wątpliwości i pytanie. Poniżej prezentujemy te najczęściej pojawiające się, wraz z odpowiedziami.

Oto najczęściej zadawane pytania ws. ustawy o ziemi

8. W jakich przypadkach Agencji Nieruchomości Rolnych nie będzie przysługiwać prawo pierwokupu nieruchomości rolnej?


Zgodnie z ustawą o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz z zmianie niektórych ustaw, która przewiduje m.in. zmianę ustawy z dnia 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego prawo pierwokupu nie będzie przysługiwać w przypadku gdy:

1) nabywcą nieruchomości rolnej będzie:

a) jednostka samorządu terytorialnego,
b) Skarb Państwa,
c) osoba bliska zbywcy;

2) nabycie nieruchomości rolnej następować będzie za zgodą Prezesa Agencji Nieruchomości Rolnych;

3) sprzedaż następować będzie między osobami prawnymi tego samego kościoła lub związku wyznaniowego,

4) w wyniku sprzedaży powiększone zostanie gospodarstwo rodzinne jednak do powierzchni nie większej niż 300 ha użytków rolnych, a nabywana nieruchomość rolna jest położona w gminie. w której ma miejsce zamieszkania nabywca, lub w gminie graniczącej z tą gminą.

9. Po jakiej cenie Agencja Nieruchomości Rolnych będzie nabywać grunty w ramach prawa pierwokupu?

Nabycie nieruchomości rolne w wyniku skorzystania z prawa pierwokupu, co do zasady następuje po cenie jaką strony ustaliły w umowie sprzedaży. Jeżeli cena sprzedawanej nieruchomości rażąco odbiegać będzie od wartości rynkowej, to wówczas Agencja Nieruchomości Rolnych, w terminie 14 dni od dnia złożenia oświadczenia o wykonaniu prawa pierwokupu, będzie mogła wystąpić do sądu o ustalenie ceny tej nieruchomości. Sąd natomiast ustala cenę nieruchomości przy zastosowaniu sposobów jej ustalania przewidzianych w przepisach o gospodarce nieruchomościami.

10.Czy będę mógł sprzedać nieruchomość rolną o małej powierzchni innej osobie niż rolnik?

Przepisy ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego nie będą mieć zastosowania do:

1) nieruchomości rolnych przeznaczonych w planach zagospodarowania przestrzennego na cele nierolne,

2) gruntów rolnych zabudowanych o powierzchni nie przekraczającej 0,5 ha, które w dniu wejścia w życie ustawy, zajęte są pod budynki mieszkalne oraz budynki, budowle i urządzenia niewykorzystywane obecnie do produkcji rolniczej, wraz z gruntami do nich przyległymi umożliwiającymi ich właściwe wykorzystanie oraz zajętymi na urządzenie ogródka przydomowego – jeżeli grunty te tworzą zorganizowaną całość gospodarczą oraz nie zostały wyłączone z produkcji rolnej w rozumieniu ustawy z dnia 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych (Dz. U. z 2015 r. poz. 909, 1338 i 1695);

3) nieruchomości rolnych, które w dniu wejścia w życie ustawy, w ostatecznych decyzjach o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu przeznaczone są na cele inne niż rolne,

4) nieruchomości rolnych o powierzchni mniejszej niż 0,3 ha.

W powyższych przypadkach nieruchomość rolna będzie mogła być sprzedana na rzecz każdego podmiot.


Czytaj dalej na następnej stronie...



Tagi:
źródło: