BIEŻĄCE NOTOWANIA
Ceny czarnych porzeczek zbliżone do ubiegłorocznych


Dodano: 15.07.2016

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Ceny porzeczek czarnych na początku lipca br. były zbliżone do tych odnotowanych w analogicznym okresie w roku poprzednim – podaje Bank BGŻ BNP Paribas.

Ceny czarnych porzeczek zbliżone do ubiegłorocznych

Jesteś w kategorii wiadomości:


Ceny czarnych porzeczek

Z notowań IERiGŻ-PIB (za MRiRW) wynika, że przeciętna cena skupu tych owoców (loco zakład) w dn. 4-5 lipca br. wyniosła 0,76 zł/kg w odniesieniu do 0,75 zł/kg przed rokiem. Jednak ceny były zróżnicowane i, jeśli chodzi o te płacone bezpośrednio przez zakłady przetwórcze, wahały się od 0,75 do 0,90 zł/kg netto.

 

Natomiast jeśli chodzi o zmiany cen porzeczek czarnych w trakcie sezonu skupu to w ubiegłym roku na przełomie czerwca i lipca odnotowano spadek cen porzeczek z poziomu wynoszącego średnio 0,80 zł/kg. Z kolei biorąc pod uwagę sezon tegoroczny, w ciągu ostatniego tygodnia to porzeczki czarne podrożały o 12%.

 

Zaobserwowana zwyżka cen wynika najprawdopodobniej z niższej, od oczekiwanej, produkcji porzeczek czarnych w bieżącym sezonie. Osłabienie plantacji po ubiegłorocznej suszy czy też brak dostatecznej ochrony plantacji, który wynikał z czynników ekonomicznych, mogą znacząco wpłynąć na obniżenia plonów w 2016 r. Według informacji branżowych z początku lipca br. (KSPCP) tegoroczne plony porzeczek czarnych mogą ukształtować się na poziomie 40-50% poziomu sprzed roku. Jednak na oficjalne szacunki dotyczące produkcji, które przedstawi GUS, należy poczekać do końca lipca.

 

Z informacji branży przetwórczej wynika że, na niski poziom cen wpływa wysoki poziom cen zapasów zarówno mrożonych porzeczek czarnych jak i koncentratu soku z czarnej porzeczki, które tym samym przekładają się na niski popyt wśród przetwórców.

 

Warto podkreślić, że jest to trzeci sezon relatywnie niskich cen tych owoców, co w kolejnych latach może mieć duże znaczenie dla rozwoju krajowego sektora produkcji porzeczek czarnych.


źródło: Gospodarz.pl/BGŻ BNP Paribas, foto: Gospodarz.pl/MP

 

  Poleć
Jesteśmy na: Śledziku Facebooku

 

Tagi: porzeczka czarna owoce ceny czarnych porzeczek owoce miękkie
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2013r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl