Z kraju

 • 2018-07-12

  Podstawowe zasady zachowania bezpieczeństwa podczas żniw

  Lato to czas wypoczynku dla większości ludzi. Natomiast w rolnictwie jest to okres wzmożonych prac związanych ze żniwami, co niesie za sobą szereg zagrożeń, których nie można lekceważyć. Największą liczbę wypadków w rolnictwie odnotowuje się w okresie żniw.

 • 2018-07-11

  Następne ogniska afrykańskiego pomoru świń w Polsce

  Główny Lekarz Weterynarii informuje o wyznaczeniu kolejnych ognisk ASF w Polsce.

 • 2018-07-11

  Jakie zaprawy neonikotynoidowe dla rzepaku czasowo wracają?

  Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski udzielił czasowego zezwolenia - na okres do 120 dni - wprowadzania do obrotu środków ochrony roślin Modesto 480 FS i Cruiser OSR 322 FS.

 • 2018-07-11

  Krajowe spożycie wołowiny

  W Polsce konsumpcja wołowiny w latach 2012–2015 utrzymywała się w granicy poniżej 2 kg na osobę.

 • 2018-07-10

  Rekordowo niska liczba bezrobotnych

  W czerwcu liczba osób bezrobotnych osiągnęła rekordowy poziom poniżej miliona osób, osiągając wartość 969 tys. osób. Stopa bezrobocia rejestrowanego zmniejszyła się w czerwcu do 5,9 proc. z 6,1 proc w maju - wynika z szacunków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Jeszcze rok temu wynosiła 7 proc.

 • 2018-07-09

  Kontrola gospodarstw kwalifikujących się do przyznania pomocy posiadaczom świń

  W dniu 11 września 2017 r. weszło w życie rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2017/1536 w sprawie środka nadzwyczajnego w formie pomocy gospodarstwom utrzymującym nie więcej niż 50 świń i znajdującym się na określonych obszarach Polski tj. w części województw lubelskiego, mazowieckiego, podlaskiego i warmińsko - mazurskiego.

 • 2018-07-08

  Jak postępować, gdy klęska obniży plony?

  Oczywiste jest, że wyniki produkcji rolnej w dużej mierze uzależnione są przebiegu pogody. Ryzyko wystąpienia niekorzystnych warunków atmosferycznych jest na stałe wpisane w zawód rolnika. Jednak niekiedy pogoda jest niesprzyjająca w tak wysokim stopniu, że mówimy o wystąpieniu klęski. Wśród zjawisk przybierających klęskowy charakter należy wymienić powódź, huragan, ujemne...

 • 2018-07-06

  W sprawie przetwarzania mięsa ze stref zagrożonych ASF

  Tylko zdrowe i przebadane zwierzęta mogą być poddawane ubojowi w rzeźni, a ich mięso przeznaczone do spożycia przez ludzi.

 • 2018-07-05

  KRD-IG: Polski drób coraz bliżej Chin. Podpisano protokół bilateralny

  3 lipca br. podpisany został bilateralny protokół, dotyczący mięsa drobiowego eksportowanego z Polski do Chin. Wydarzenie stanowiło element programu misji wysokiego szczebla przedstawicieli administracji ChRL do Polski i miało miejsce w trakcie spotkania Ministra GACC (General Administration of Customs of China), Ni Yuefeng oraz Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Jana Krzysztofa...

 • 2018-07-05

  Susza rolnicza wśród wszystkich monitorowanych uprawach

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny stan zagrożenia suszą rolniczą dla następujących upraw: zbóż ozimych i jarych, kukurydzy na ziarno i kiszonkę, rzepaku i rzepiku, ziemniaka, buraka cukrowego, chmielu, tytoniu, warzyw...

 • 2018-07-05

  Jaki kredyt dla rolnika?

  Jeśli już kredyt to głównie inwestycyjny, obrotowy, ewentualnie gotówkowy bez zabezpieczeń. Ale ten ostatni rolnicy starają się omijać szerokim łukiem, kojarzy się raczej z kłopotami finansowymi, niż z rozwojem gospodarstwa. Najnowsze wyniki badania e-agribus realizowanego przez Martin & Jacob na zlecenie Banku BGŻ BNP Paribas przynoszą ciekawe informacje.

 • 2018-07-05

  Nowoczesne maszyny rolnicze i kolekcjonerskie eksponaty tylko w Wilkowicach

  Wiodącym eventem plenerowym w województwie wielkopolskim jest Wystawa Rolnicza ROLTECHNIKA, która w dniach 18-19 sierpnia odbędzie się w Wilkowicach koło Leszna. XIII edycja wydarzenia po raz kolejny umożliwi porównanie różnych modeli maszyn oraz zapoznanie się z ciągnikami czy sprzętem rolniczym ułatwiającym codzienne prowadzenie gospodarstwa. Wzorem lat ubiegłych Wystawie...