Ogrodnictwo

 • 2017-06-18

  Uprawom ziemniaka zagraża stonka ziemniaczana

  Jak wskazuje Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa, tylko w trzech województwach nie stwierdzono występowania stonki ziemniaczanej. W pozostałych regionach Polski szkodnik ten zagraża uprawom. Według PIORiN, decyzję o sposobie walki ze stonką ziemniaczaną oraz terminie jej zwalczania należy podjąć po ówczesnej obserwacji pojawienia się szkodnika oraz po ocenie jego...

 • 2018-07-10

  Panująca susza dużym zagrożeniem dla upraw sadowniczych

  Ciepła wiosna, upalne, bezdeszczowe lato – takie warunki pogodowe powodują spiętrzenie dostaw owoców. Jednocześnie dojrzewa wiele gatunków i odmian. Aktualne warunki pogodowe mogą negatywnie odbić się na jakości owoców. Owoce mogą być drobniejsze, mniej dorodne, a więc będzie je trudniej sprzedać .

 • 2018-07-06

  Polska papryka wkracza na kulinarne salony

  Papryka (syn. pieprzowiec) należy do rodziny psiankowatych. Pochodzi z Ameryki Południowej i Centralnej. Uprawiana na całym świecie. W Polsce największe zagłębie produkcyjne zlokalizowane jest na ziemi radomskiej, w gminach: Przytyk, Potworów, Klwów, Radzanów i Wyśmierzyce.

 • 2018-06-29

  Są już polskie jabłka i śliwki

  Na Rynku Hurtowym w Broniszach pojawiły się już pierwsze jabłka z tegorocznych zbiorów. Pochodzą one z rejonu Sandomierza.

 • 2018-06-28

  Sezon na owoce miękkie w pełni

  W tym sezonie, z uwagi na utrzymywanie się od wczesnej wiosny wysokich temperatur i przyspieszenie wegetacji roślin, w handlu owoce pojawiły się dwa tygodnie wcześniej niż w poprzednich sezonach.

 • 2018-06-27

  Szacowanie szkód spowodowanych suszą

  Zgodnie z obowiązującymi wytycznymi dla Komisji powołanych przez Wojewodę dotyczącymi ogólnych zasad szacowania szkód w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej, w których wystąpiły szkody spowodowane przez suszę, grad, deszcz nawalny, ujemne skutki przezimowania, przymrozki wiosenne, powódź, huragan, piorun obsunięcie się ziemi lub lawinę straty...

 • 2018-06-27

  Choroby warzyw – mączniak rzekomy szpinaku

  Sprawcą choroby jest grzyb należący do klasy lęgniowców. Grzyb ten występuje głównie na szpinaku uprawianym w gruncie, a jesienią również pod osłonami niskimi oraz w inspektach. Poraża także niektóre chwasty z rodziny komosowatych.

 • 2018-06-26

  MALWINA późna odmiana truskawki o wybornym smaku

  Malwina jest obecnie najnowszą, późną odmianą godną polecenia ze względu na bardzo dobry smak i trwałość owoców.

 • 2018-06-24

  TRUSKAWKA FLORENCE nowa angielska odmiana deserowa

  Na rynku Hurtowym w Broniszach pojawiła się w sprzedaży truskawka deserowa FLORENCE.

 • 2018-06-22

  Czy występuje zmowa cenowa na rynku owoców miękkich?

  Zarząd KRIR wystąpił do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o uruchomienie procedury antymonopolowej przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w odniesieniu do rynku owoców miękkich.

 • 2018-06-22

  Samorząd rolniczy za wprowadzeniem kontroli żywności z zagranicy

  Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych, wystąpił 19 czerwca 2018 r. do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o wprowadzenie obligatoryjnych kontroli u odbiorcy końcowego owoców miękkich sprowadzanych z zagranicy i innych produktów rolnych pod kątem fałszowania ich miejsca pochodzenia.

 • 2018-06-21

  Dzień otwarty na plantacji Oxytree i szkolenie agrotechniczne

  Prezentacja 2-hektarowej uprawy, instruktaż dotyczący sadzenia, prowadzenia i pielęgnacji szybko rosnących drzew, a także możliwość zakupu Oxytree – to wszystko czeka na Was 30 czerwca 2018 roku na firmowej plantacji Oxytree w Stoszycach koło Wrocławia.