Ze świata

 • 2020-04-06

  Copa i Cogeca apelują o wdrożenie nadzwyczajnych środków dla branży owocowowarzywnej

  Spodziewając się narastających trudności spowodowanych pandemią COVID-19 dla producentów owoców i warzyw oraz ich spółdzielni, Copa i Cogeca wysłały pismo do Komisji Europejskiej z listą propozycji, jak dostosować wspólnotowy program pomocy w tym sektorze. Copa i Cogeca zaapelowały o wprowadzenie środków nadzwyczajnych i dostosowanie reguł zarządzania administracyjnego dla...

 • 2020-04-06

  Za nami wzrostowy tydzień dla rzepaku, ale spadkowy dla notowań giełdowych zbóż

  Ceny ropy ciągnęły w piątek w górę pozostałe surowce energetyczne. Z wyższych cen ropy korzystały też oleje roślinne (wykorzystywane do produkcji biodiesla), kukurydza i cukier (z nich produkuje się etanol).

 • 2020-04-01

  Notowania pszenicy pozostawały stabilne, ale rzepak potaniał śladem oleju palmowego

  W raporcie na temat zamiarów sadzenia (z 31-03-2020) USDA pokazał silny wzrost zasiewów kukurydzy i soi w porównaniu z ubiegłym rokiem. Amerykańscy farmerzy obniżą nieco, i tak już rekordowo mały, areał pszenicy.

 • 2020-04-01

  Eksport unijnej pszenicy utrzymuje się na wysokim poziomie

  W tygodniu kończącym się 29-marca kraje Unii Europejskiej wyeksportowały poza UE 182.243 pszenicy miękkiej.

 • 2020-03-31

  Wniosek o zawieszenie realizacji założeń Europejskiego Zielonego Ładu

  Rozprzestrzeniający się wirus SARS-CoV-2 jest najpoważniejszym kryzysem epidemicznym w Europie od dziesięcioleci. Wszystko, do czego przyzwyczailiśmy się w ostatnich dekadach postępującej globalizacji i zanikania granic państwowych przestaje być oczywiste. Setki ofiar i tysiące zarażonych zmuszają władze poszczególnych państw do radykalnych kroków mających ochronić, a nawet...

 • 2020-03-27

  Pszenica mocno potaniała

  Czwartkowa sesja pokazała, jak nieprzewidywalny jest teraz rynek. Dzień zaczął się od sporej przeceny na giełdach akcji w Azji, a potem w Europie. Inwestorzy oczekiwali na kluczowe dane o zatrudnieniu w USA.

 • 2020-03-27

  COVID-19 - co z zatrudnieniem w rolnictwie?

  Epidemia Covid-19 w zaledwie miesiąc diametralnie zmieniła sposób życia nas wszystkich. Wirus rozprzestrzenił się na całym kontynencie, wpływając na społeczeństwo w wieloraki sposób. Przede wszystkim jednak stanowi on zagrożenie dla zdrowia publicznego naszych obywateli.

 • 2020-03-27

  Prognozy średnich plonów zbóż i rzepaku w UE i w Polsce

  Unijna jednostka monitorująca uprawy (MARS) opublikowała w poniedziałek 23-go marca swoje prognozy średnich plonów dla UE w tym roku.

 • 2020-03-27

  Eksport unijnej pszenicy utrzymuje się na wysokim poziomie

  W tygodniu kończącym się 22-marca kraje Unii Europejskiej wyeksportowały poza UE 329,714 pszenicy miękkiej.

 • 2020-03-26

  Wpływ COVID-19 na rolnictwo w UE

  Mimo pandemii wirusa COVID-19 europejskim rolnikom i spółdzielniom rolniczym jak dotąd udaje się utrzymać dostawy żywności dla obywateli w całej Unii, chroniąc tym samym bezpieczeństwo żywnościowe w Europie. Co więcej EFSA potwierdziła na chwilę obecną brak dowodów, by wirus był przenoszony w żywności.

 • 2020-03-24

  Tempo eksportu unijnej pszenicy jest o prawie 70% szybsze niż przed rokiem

  W tygodniu kończącym się 16-marca kraje Unii Europejskiej wyeksportowały (poza UE) 425,05 tys. ton pszenicy miękkiej, minimalnie mniej niż w analogicznym tygodniu przed rokiem.

 • 2020-03-22

  Występ francuskiego rolnika bije rekordy

  Francuski rolnik, hodowca bydła postanowił ten weekend uświetnić swoim występem. W momencie gdy publikowaliśmy jego video na gospodarz.pl materiał już miał emisji blisko 100 tysięcy. Klik, miłej niedzieli!