Ze świata

 • 2019-08-01

  Silne spadki na rynku zbóż i oleistych w końcówce miesiąca

  Skokowa przecena za oceanem wywołana była nałożeniem się w środę kilku czynników jednocześnie.

 • 2019-08-01

  Znaczenie Rosji, Ukrainy i Kazachstanu na światowym rynku zbóż

  W ostatnich dwóch sezonach stosunkowo wysoka podaż zbóż w Rosji, Ukrainie i Kazachstanie (RUK) i związane z tym możliwości eksportowe ziarna (szczególnie pszenicy), miały duże przełożenie na ceny światowe.

 • 2019-07-31

  W Paryżu taniał rzepak i kukurydza

  Kukurydza spadła we wtorek do dwumiesięcznych minimów, po 1,4% przecenie na zamknięciu sesji w Chicago. Przyczyniła się do tego poprawa kondycji upraw kukurydzy (raport Crop Progress z poniedziałku). Stan zasiewów soi pozostawał słaby, ale stabilny, a zapowiedź chłodniejszej pogody na najbliższe 6-10 dni stwarzać będzie dobre warunki w kluczowym okresie dla obu amerykańskich...

 • 2019-07-29

  Komisja Europejska obniża oczekiwania zbiorów pszenicy w tym roku (prognozy dla UE i Polski)

  Z końcem lipca Komisja Europejska uaktualniła swoje prognozy tegorocznych zbiorów. W znacznej mierze oparte są one teraz na raportach z przebiegu żniw. Zdaniem KE zbiory wszystkich zbóż powinny wynieść w tym roku 313,0 mln ton (-0,8 mln ton od czerwca), w porównaniu do 292,9 mln ton w 2018 roku. Jest to zarazem poziom o 1,9% powyżej średniej pięcioletniej.

 • 2019-07-26

  Nowe maksima notowań rzepaku w czwartek po cięciu unijnej produkcji przez KE

  Kolejne cięcia prognoz produkcji w UE wspierały w czwartek notowania pszenicy i rzepaku. Z drugiej strony ponad 1% przecena amerykańskiej kukurydzy nie została bez wpływu na wyceny unijnej kukurydzy.

 • 2019-07-25

  MRiRW ws. renegocjacji postanowień układu o stowarzyszeniu UE - Ukraina

  W okresie, gdy były prowadzone negocjacje umowy o pogłębionej i całościowej strefie wolnego handlu DCFTA UE-Ukraina, jednym z postulatów Polski, prezentowanych na forum wewnątrzunijnym, w dyskusjach z Komisją Europejską, było uwzględnienie w umowie bilateralnej klauzuli ochronnej, umożliwiającej czasowe wycofanie preferencji, w sytuacji gdyby import na zliberalizowanych warunkach...

 • 2019-07-25

  Unijna kukurydza i rzepak notowane są na wysokich poziomach, podczas gdy ceny pszenicy są relatywnie niskie

  Skokowe umocnienie dolara względem euro wywierało we wtorek presję spadkową na notowania amerykańskich kontraktów (droższy eksport), ale było czynnikiem prowzrostowym dla kontraktów w Paryżu. Kurs euro do dolara spadł we wtorek poniżej poziomu 1,12 i był najniższy od końca maja tego roku. Presja żniw i silna konkurencja dostawców z basenu Morza Czarnego nie pozwalają na wzrost...

 • 2019-07-19

  Maleją prognozy zbiorów w Niemczech

  Stowarzyszenie Niemieckich Spółdzielni Rolniczych - DRV (Deutscher Raiffeisenverband), obniżyło swoje wcześniejsze prognozy zbiorów zbóż w tym roku. Najnowsze szacunki mówią o 46,5 mln ton (blisko średniej pięcioletniej), w porównaniu do 48 mln ton w poprzedniej prognozie.

 • 2019-07-16

  Skrót lipcowej prognozy USDA na sezon 2019/2020

  Comiesięczne prognozy USDA przyniosły sporo negatywnych zmian w światowym bilansie pszenicy. Jeszcze miesiąc temu zapowiadane były rekordowe zbiory, po łagodnej zimie na półkuli północnej.

 • 2019-07-14

  Prognoza sytuacji na światowym rynku mleka

  Światowy wzrost zapotrzebowania na produkty mleczne będzie się przyczyniał do utrzymania zwyżkowych trendów w globalnej produkcji mleka.

 • 2019-07-12

  Maleją oczekiwania tegorocznej produkcji zbóż w UE

  Zdaniem analityków czerwcowe rekordowe upały wyrządziły straty w zasiewach zbóż na terenie Unii Europejskiej.

 • 2019-07-12

  Rynek zbóż w kraju (30.06.2019)

  Wysokie temperatury powietrza w Polsce w maju i czerwcu 2019 r., przy nieznacznych opadach deszczu, spowodowały przesuszenie górnych warstw gleby. Sytuacja ta wpłynęła na przyspieszenie zbiorów zbóż ozimych, szczególnie na słabych, piaszczystych glebach. Zapraszamy do zapoznania się z cotygodniowym podsumowaniem sytuacji na krajowym i giełdowym rynku zbóż.