Z dniem 1 września 2017 roku zostały zniesione Agencja Rynku Rolnego i Agencja Nieruchomości Rolnych. W miejsce instytucji został powołany Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

ANR obiera kurs na dzierżawę

Podstawową formą zagospodarowania państwowych gruntów rolnych jest, i w najbliższym czasie będzie, dzierżawa.

ANR obiera kurs na dzierżawę

Zdaniem ANR, dzięki podjętym decyzjom gminy i spółdzielnie mieszkaniowe z całej Polski będą mogły zakończyć już rozpoczęte i realizowane we współpracy z Agencją inwestycje i remonty w infrastrukturę techniczną m.in. lokali na terenach popegeerowskich.


Natomiast sprzedaż gruntów nierolnych pozwoli na uruchomienie inwestycji o charakterze gospodarczym, które przyczyniają się do powstawania nowych miejsc pracy i polepszania warunków życia społeczności lokalnych. Roczne wpływy z tego tytułu to ok. 300 milionów złotych.


W Biurze Prezesa Agencji nadal jest weryfikowana dokumentacja transakcji sprzedaży i dzierżawy nieruchomości, co do których było wymagane uzyskanie szczególnego pełnomocnictwa Prezesa Agencji – o powierzchni powyżej 50 ha lub wartości ok. 1,3 mln zł.


Wejście w życie ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego zostało przesunięte o 4 miesiące. W tym czasie powstanie ustawa, która zabezpieczy rynek i jednocześnie nie sparaliżuje obrotu gruntami. A było takie zagrożenie, jeśli weszłaby w życie ustawa uchwalona 5 sierpnia br.


Obecnie w państwowym Zasobie pozostaje ponad 1,4 mln ha gruntów z tego ponad 1 mln jest w dzierżawie.


Agencja poinformowała także, że już zrealizowała nałożony na nią plan finansowy na 2015 rok i 10 grudnia wpłaciła ostatnią wymaganą w tym roku ratę do budżetu. Łącznie do państwowej kasy za ten rok ANR wpłaciła około jednego miliarda 850 milionów złotych.



Tagi:
źródło: