| Autor: redakcja1

Zniesienie kwot mlecznych przełoży się na zwyżkę dostaw mleka o 1%

Pomimo mniejszych i dalej spadających cen mleka, wielkość dostaw surowca w 2015 roku może być nawet o 1% wyższa niż w 2014 r. - podaje FAMMU/FAPA.

Zniesienie kwot mlecznych przełoży się na zwyżkę dostaw mleka o 1%

Od 1 kwietnia 2015 roku pomimo notowanych mniejszych niż przed rokiem cenach skupu, produkcja mleka zwiększyła się w niektórych krajach, w których jej rozwój ograniczany był przez kwoty mleczne, w tym w Irlandii, Austrii, Luksemburgu, Polsce i Hiszpanii, a od maja także w Holandii. Rolnicy w tych krajach przyjmowali różne strategie, aby w ostatnim sezonie zminimalizować kary z tytułu przekroczenia kwoty mlecznej. Dla wielu priorytetem było nie doprowadzanie do redukcji stada, aby móc zwiększyć produkcję po zniesieniu limitów. Pośród wielu możliwości ograniczania produkcji, rolnicy m.in. kończyli wcześniej sezon laktacji krów i opóźniali sezon wycieleń. Ciekawym przypadkiem jest Polska, gdzie pomimo sporego wzrostu uboju krów o 35% w odniesieniu do kwietnia 2014 r., mniejszych cen w skupie oraz przekroczonej kwoty mlecznej, odnotowano spadek produkcji w pierwszym kwartale 2015 roku, a w kwietniu zwyżkę dostaw o 4,2% w obrębie roku.

 

Jak informuje FAMMU/FAPA, w Niemczech i Francji, skąd pochodzi w sumie 40% mleka z UE, miesięczne dostawy mleka zbliżyły się do poziomów sprzed roku jedynie w maju. Poza tym nie ma przesłanek ku temu, aby ceny skupu mogły znacząco się zwiększyć, przez co nie oczekuje się, że w tych krajach produkcja mleka w 2015 roku przekroczy poziom z roku 2014. W Belgii i Szwecji dostawy mleka w tym roku mogą być mniejsze niż w 2014 r. Ograniczone zwyżki spodziewane są w stosunku do Wielkiej Brytanii i Włoch. W Hiszpanii problemy z mocą przerobową przetwórni mleczarskich mogą spowodować spadek dostaw mleka w ujęciu rocznym.

 

Zdaniem analityków z KE w 2016 roku produkcja mleka w UE zwiększy się o nie więcej niż 1%, na co ponownie wpłynie rosyjskie embargo, a szybszy wzrost podaży mleka i przetworów mlecznych w skali globalnej w porównaniu do popytu może spowodować opóźnienie ponownej zwyżki cen skupu mleka.



Tagi:
źródło: