| Autor: redakcja1

Rośnie skup mleka w Polsce

Jak wynika z danych GUS, we wrześniu 2015 r. w Polsce skupiono 872 mln l mleka krowiego, a więc to o 0,8% więcej niż w porównywalnym miesiącu przed rokiem. Łączna wielkość skupu w pierwszych trzech kwartałach br. wyniosła 8 mld l i była o 2,2% wyższa niż w analogicznym okresie 2014roku – podaje Bank BGŻ BNP Paribas.

Rośnie skup mleka w Polsce

Skup mleka w Polsce

Dynamika zwyżki dostaw mleka od momentu zniesienia kwot w okresie kwiecień-wrzesień w odniesieniu do analogicznego czasu 2014 r. wyniosła 3,1%, podczas gdy w pierwszych trzech miesiącach br. kształtowała się w granicy 0,3%.

We wrześniu br., za hektolitr mleka w skupie płacono przeciętnie 108,79 zł, a więc o 12,7% mniej niż we wrześniu minionego roku. W skali miesiąca po raz pierwszy od marca, zaobserwowano zwyżkę cen skupu o 0,9%.

W pierwszych trzech kwartałach 2015 r., w zakładach zatrudniających powyżej 49 osób, wytworzono 2225 mln l mleka płynnego, czyli o 8,4% więcej niż w porównywalnym okresie przed rokiem. W III kwartale dynamika zwyżki była większa i wyniosła 10,9%. Należy przypuszczać, że przy stabilnym rynku krajowym, co raz więcej mleka płynnego jest kierowane na wywóz, co pozwoliło w pewnym stopniu zagospodarować surowiec, który do tej pory przeznaczony był na produkcję mleka w proszku.

W okresie styczeń-wrzesień br. wytworzono 140 tys. t masła, a zatem o 5,5% w więcej w ujęciu roku, chociaż w samym trzecim kwartale dynamika ta osłabła. Produkcja w stosunku do trzeciego kwartału 2014 r. była tylko o 0,2% większa. Prawdopodobny wpływ na osłabienie dynamiki mogły mieć notowane na koniec czerwca br., wyższe w porównaniu z czerwcem 2014 r. o 44% zapasy tego produktu. W pierwszych dziewięciu miesiącach br., w przedsiębiorstwach zatrudniających ponad 49 osób, zwiększyła się też produkcja serów świeżych o 5,1% do 315 tys. T, przy czym w trzecim kwartale o 5,7%.

Z drugiej strony, w pierwszych trzech kwartałach br., znacząco zmalała produkcja mleka w proszku – o 11,1% do 156 tys. t, a zapasy tego produktu na koniec czerwca były o 28% większe niż przed rokiem. Duże zakłady wytworzyły również o 4,2% mniej śmietany, tj. 159 mln l. Produkcja jogurtów była niższa o 2,9% i wyniosła 314 mln l, a serów dojrzewających spadła o 2,7% do 223 tys. t. Mniejsza produkcja jogurtów i serów dojrzewających miała miejsce głównie w pierwszej połowie roku, gdyż w III kwartale była na podobnym poziomie jak przed rokiem.

We wrześniu 2015 r. względem sierpnia, zaobserwowano nieznaczne zwyżki ceny zbytu przetworów mleczarskich. Jednak w relacji do września zeszłego ceny odtłuszczonego mleka w proszku były mniejsze o 25%, serów dojrzewających o 19%, a masła o 5%. Wobec produktów płynnych jak śmietany, jogurtów i kefirów, odnotowano ceny o 6-8 % niższe od tych przed rokiem.  
 



Tagi:
źródło: