| Autor: redakcja1

Spadki cen mleka

Na krajowym rynku mleka w kwietniu dominowały spadki cen.

Spadki cen mleka
Pod wpływem większych cen zbytu i poprawy rentowności eksportu, a także wzrostu konsumpcji krajowej, w obrębie pierwszych trzech miesięcy 2017 r., w porównaniu z tym samym okresem 2016 r., przemysł mleczarski zwiększył produkcję wielu grup przetworów mlecznych. Sprzyjał temu 3% zwyżki skupu mleka. Głównie wzrosła produkcja fermentowanych napojów mlecznych innych niż jogurty, a także serów tartych, pleśniowych i proszkowanych o 12%, przy zwiększonej produkcji serów dojrzewających i topionych oraz twarogów o 3-5%.
 
Równocześnie wyprodukowano ponad dwa razy więcej wyrobów seropodobnych produkowanych z białka mleka z dodatkiem tłuszczów roślinnych. Zwiększono też produkcję śmietany o 7% oraz przetworzonego mleka płynnego, w sumie z mlekiem „przerzutowym” odsprzedawanym innym mleczarniom do dalszego przerobu o 4%. Produkcja pozostałych przetworów mlecznych zmalała, przy czym najgłębszy był spadek produkcji mleka zagęszczonego o 20%, chudego mleka w proszku o 13% oraz jogurtów o 10%. Produkcja masła i tłuszczów mlecznych, pełnego mleka w proszku oraz suszonej serwatki zmniejszyła się w tym okresie o 3-5%.
 
Wzrost cen uzyskiwanych w eksporcie sprawił, że w I kwartale br., w porównaniu z I kwartałem 2016 r., wyraźnie wzrosła wartość dodatniego salda handlu zagranicznego przetworami mlecznymi. Przy zwiększeniu kontyngentu eksportu o 9% do 1,01 mld l w ekwiwalencie mleka surowego, wpływy z wywozu zwyżkowały o 37% do 492,3 mln EUR, w wyniku znaczącego wzrostu cen transakcyjnych suszonej serwatki o 55%, mleka płynnego i śmietany o 52%, masła o 46%, mleka w proszku o 23%, serów i twarogów o 16% oraz jogurtów i innych fermentowanych napojów mlecznych o 12%. Tylko ceny eksportowe lodów i kazeiny były o 1-6% mniejsze niż w I kwartale 2016 roku.
 
W ocenie Jadwigi Seremak-Bulge i Teresy Zdziarskiej z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, import w analizowanym okresie zmniejszył się o 10% do 405,5 mln l w ekwiwalencie mleka surowego, ale z powodu większych cen jego wartość wzrosła o 7% do 212,0 mln EUR. Zatem ilościowa nadwyżka wysyłki nad importem przetworów mlecznych w I kwartale br. wzrosła do 605 mln l w przeliczeniu na mleko surowe, czyli o 26% w relacji do analogicznego okresu roku poprzedniego. Natomiast dodatnie saldo wymiany w ujęciu wartościowym poprawiło się aż o 72% do 280,3 mln EUR.
 


Tagi:
źródło: