Polskie tematy w Brukseli

Podczas dwudniowego (17-18 lipca br.) posiedzenia Rady Ministrów UE Polska zgłosiła kilka tematów.

Polskie tematy w Brukseli
ASF – afrykański pomór świń
 
Inną ważną sprawą dla Polski, omawianą podczas Rady była informacja KE na temat ASF.
 
Komisarz V. Andriukaitis poinformował o sezonowym nasileniu się ognisk ASF na Litwie, Łotwie i w Polsce. Poinformował  też o wystąpieniu w czerwcu br. przypadków wirusa ASF u dzików w Czechach. Zaapelował o podjęcie niezbędnych działań, w tym ograniczenie udziału czynnika ludzkiego w przenoszeniu choroby. Ważne jest też odpowiednie zarządzanie liczebnością dzików. Aktywność w zakresie zwalczania wirusa należy do państw członkowskich, przy wsparciu Komisji.
 
KE poinformowała, że na wsparcie odpowiednich działań wydatkowała 36,2 mln euro.
W dyskusji głos zabrało 12 ministrów (PL, CZ, SI, FI, SK, LV, RO, BE, EL, HU, LT, HR).
 
Polska przedstawiła kompleksowy program działań podejmowanych w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa ASF. Do współpracy włączono wiele instytucji (służby weterynaryjne, policję, służby celne, władze regionalne). Powołano pełnomocnika Rządu oraz Zespół międzyresortowy i Grupę zadaniową do działań związanych z wystąpieniem ASF. Wdrożono nowe przepisy prawa krajowego usprawniające realizację sanitarnego odstrzału dzików, wprowadzono podwyższone wymagania bioasekuracji w gospodarstwach utrzymujących trzodę chlewną. Prowadzone są kampanie informacyjno- doradcze na temat choroby ASF. Inspekcje weterynaryjne podejmują wszelkie niezbędne działania mające na celu likwidację choroby i ograniczenie jej rozprzestrzeniania się. Prowadzone są wzmożone kontrole na granicy środków transportu oraz bagażu osób wjeżdżających na teren UE.
 
Polska zaapelowała do KE o jednakowe traktowanie państw dotkniętych wirusem ASF oraz współpracę wszystkich stron i zabezpieczenie wsparcia finansowego i technicznego niezbędnego do zwalczania ASF, kładąc  nacisk na działania trans graniczne.

Czytaj dalej na następnej stronie...



Tagi:
źródło: