| Autor: redakcja1

Prace polowe w czerwcu

Czerwiec to wyjątkowy miesiąc, w którym to najintensywniej rozkwita przyroda. W tym czasie zmienia się również pora roku, a więc z wiosny przechodzi w lato. Czerwiec to również czas na walkę z chorobami i szkodnikami zbóż. Chroni się przede wszystkim liść flagowy i kłos ze zbóż ozimych i pszenicy jarej, gdyż to one decydują w dużej mierze o wysokości i jakości plonu tych zbóż.

Prace polowe w czerwcu

Prace w warzywniku


Na początku miesiąca jest jeszcze czas na siew marchwi i buraków ćwikłowych z przeznaczeniem na przechowanie. Z kolei do końca czerwca sieje się fasolę szparagową, koper, sałatę na późniejszy zbiór. Można równie sadzić rozsady kapusty. Poza tym prowadzi się przerywkę, odchwaszczanie i inne prace pielęgnacyjne, czy też wyłamuje się pędy kwiatostanowe rabarbaru i szczawiu. Natomiast przy pomidorach usuwa się boczne pędy, palikuje i podwiązuje. To również szczyt sezonu szparagowego, tj. na rynku dostępne są szparagi białe i zielone.
 

Prace przy uprawach roślin metodami ekologicznymi


Kiedy trawa jest na początku kłoszenia, a koniczyna kwitnienia, to wtedy siano ma największą wartość. Dlatego też trawę kosi się przed pełnią księżyca, bo wtedy można liczyć na ładną pogodę.

Na choroby grzybowe najlepszy jest oprysk ze skrzypu. Przygotowuje się go z wywaru w proporcjach na 1 ha z 300 g suszonego skrzypu polnego, który zalewa się 10 litrami wody i gotuje przez 2 godziny. Następnie wywar rozcieńczyć do 100 litrów. Zabieg ochronny najlepiej robić przed pełnią księżyca, gdyż największa aktywność chorób grzybowych przypada na pełnię księżyca z uwagi na spore wahania temperatur i rosę.

Z kolei w celu ochrony ziemniaków przed stonką ziemniaczaną stosuje się  oprysk wywarem z wrotyczu działa odstraszająco na chrząszcze.

 

Prace w lesie


Czerwiec bywa miesiącem najcieplejszym i jednym z najbardziej suchych w roku. Z tego powodu uważany jest często za wczesne latem. Niestety w tym czasie zwiększa się zagrożenie pożarowe w lesie, w tym głównie w jednogatunkowych drzewostanach iglastych. Tym bardziej trzeba szczególnie ostrożnie obchodzić się z ogniem.

Liście na drzewach stają się ciemno zielone, przez co ich korony przepuszczają  coraz mniej światła. Kwitnące w dolnej partii rośliny nie są już tak kolorowe i przeważnie zlewają się wśród zieleni. Czerwiec to czas dojrzewania pierwszych  poziomek, a także kwitnienia malin i jeżyn. Można zbierać już grzyby - pieprznika jadalnego, tj. kurkę i koźlarze.

W tym miesiącu na igłach i liściach można zauważyć gąsienice strzygoni choinówki albo brudnicy mniszki. Swoim żerowaniem mogą spowodować spory ubytek listowia i tym samym osłabienie drzewa.



Tagi:
źródło: