| Autor: redakcja1

Prace polowe w grudniu

Koniec roku jest idealnym okresem na podsumowanie i ocenę całorocznej pracy. Ocenia się celowość i rentowność przedsięwzięć w produkcji roślinnej i wyciąga wnioski na rok następny.

Prace polowe w grudniu

 

Prace w warzywniku

W przypadku silnych spadków temperatury uzupełnia się okrycie kopców. W pogodne, słoneczne dni wietrzone są piwnice, gdzie przechowuje się warzywa. Co pewien czas należy przejrzeć magazynowane warzywa, a psujące się wyrzucić. Piasek, którym przesypuje się warzywa, powinien być lekko wilgotny.

W piwnicach, gdzie przechowywuje się warzywa, temperatura powinna być niska i niezmienna, a wilgotność wysoka. Dla cebuli i czosnku przeznacza się suche i chłodne pomieszczenia.

Jeśli ziemia nie jest zamarznięta, wykonuje się przedzimowy siew marchwi i kopru. Rozpoczyna się też pędzenie szczypiorku, cebuli, pietruszki na natkę, wysiewa rzeżuchę. W tunelach foliowych, przeznaczonych do upraw warzyw na potrzeby własne, grudzień i styczeń są miesiącami przygotowań do produkcji.
 
W tym czasie zabezpiecza się nasiona, odpowiednią ilość podłoża do produkcji rozsad, skrzynki, doniczki, nawozy, słomę, itp. Gleba w tunelu powinna być przygotowana już jesienią, nawieziona i przekopana, a pryzmy ziemi zabezpieczone przez zamarznięciem.

Prace w lesie

Zimą w lesie spotyka się zupełnie inne ptaki niż latem i jesienią. Są to jemiołuszki, gile, czeczotki i inne. Ich pożywienie stanowią pozostałe na drzewach i krzewach owoce i nasiona.

W tym miesiącu mimo mrozów, składa jaja krzyżodziób świerkowy, który żywi się nasionami świerka.

Z kolei w przypadku saren, jeleni i łosi brak pokarmu zmusza je do ogryzania kory drzew. Dlatego też w celu uniknięcia szkód w lesie, sprawdza się stan zabezpieczeń upraw leśnych. Tym bardziej, że głodne zwierzęta bez trudu odnajdą lukę w ogrodzeniu i spowodują dotkliwe szkody w młodym lesie. Poza tym, odpowiednie zabezpieczenie sadzonek uchroni drzewka także przed obgryzaniem kory przez zające.

W grudniu wycina się i wywozi drzewa z lasu, gdyż mróz sprzyja wywozowi drewna z terenów podmokłych, np. z olszyn. W tym czasie można też wyrabiać drewno opałowe na zrębach leśnych lub pozyskiwać je z tzw. wykrotów we własnym lesie oraz na polach i łąkach. Po przymrozkach można wykaszać i odkrzaczać mokradła oraz rowy.
 


Tagi:
źródło: