| Autor: redakcja1

Prace polowe w kwietniu

Kwiecień jest miesiącem budzącej się do życia przyrody, pojawiania się pierwszych kwiatów na drzewach i łąkach. W tym czasie w polu dokonuje się wysiewu zbóż jarych, których optymalne terminy siewy przypadają właśnie na ten miesiąc. Jednakże należy zachować pewną prawidłowość. Otóż w pierwszej kolejności wysiewany jest owies, potem pszenica jara, jęczmień oraz mieszanki zbóż.

Prace polowe w kwietniu

Prace w warzywniku

Przez cały miesiąc wysiewa się do gruntu pietruszkę, marchew średnio-wczesną, koper, rzodkiew, rzodkiewkę. Do połowy kwietnia powinno się zakończyć siew bobu, grochu i cebuli.

Buraki ćwikłowe na wczesny zbiór najlepiej wsiać do gruntu po ogrzaniu się gleby. Na rozsadnik wysiewa się nasiona kapusty głowiastej białej i czerwonej, brukselki, sałaty kruchej. Na miejsce stałe wyprodukowane rozsady kapusty wczesnej, kalarepy i sałaty po ich uprzednim zahartowaniu.

W drugiej połowie kwietnia można rozpocząć produkcję rozsady warzyw dyniowatych jak ogórek, kabaczek, cukinia, patison, melon w doniczkach, gdyż rośliny dyniowate źle znoszą pikowanie i przesadzanie.

Wszystkie zasiewy oraz zagony z wysadzonymi warzywami zaleca się okryć włókniną lub folią perforowaną na okres przyjęcia się rozsady lub dla zapewnienia dobrych wschodów.


Prace przy uprawach roślin metodami ekologicznymi

Sadzenie ziemniaków powinno rozpocząć się w raz z zakwitnięciem mniszków lekarskich, gdyż to wskazuje na temperaturę gleby w granicy +8°C. Jednakże nim wsadzi się te warzywa do ziemi, to najlepiej je wcześniej naświetlić przez 2 tygodnie, to prędzej wzejdą. Tak przygotowane ziemniaki można wsadzić w glebę o temperaturze +3°C. Najlepiej jest jak gleba jest sucha, wtedy są odporne na choroby.

W sadzie można zrobić oprysk na pękające pąki mieszaniną siarczanu miedzi 0,3% i szkła wodnego 0,2%. Zamiast siarczanu miedzi można użyć siarkę zwilżoną 0,3%.

 

Prace w lesie
 

W kwietniu liście drzew leśnych zaczynają się dopiero rozwijać, pojawiają się pierwsze wiosenne grzyby jak smardze i piestrzenica.

W tym czasie powracają ptaki zimujące na południu, a sarny i jelenie przywdziewają suknię letnią, bardziej brunatną. Natomiast już pod koniec kwietnia można wypatrywać pierwszych warchlaków wśród watahy dzików.

W końcu miesiąca kontynuuje się sadzenie lasu i cięcia pielęgnacyjne. Jest to odpowiednia pora na wykonanie poprawek w zeszłorocznych uprawach leśnych, a więc dosadzenia sadzonek w miejsca po wypadłych drzewkach. Jeżeli las jest monokulturą sosnową w wieku min. 30 lat, to można wprowadzić do niego cienioznośnych gatunków, np. buka, pod okapem sosen, które na żyznym siedlisku stworzą w przyszłości drugie piętro lasu.

Wiosna, z uwagi na sprzyjające warunki pogodowe, jest najlepszą porą do smarowania pniaków po usuniętych drzewach preparatem grzybowym. W ten sposób zabezpiecza się korzenie drzew przed zakażeniem przez hubę korzeni i opieńkę. Szczególnie duże zagrożenie występuje w lasach rosnących na gruntach wcześniej użytkowanych rolniczo. Dlatego też preparat grzybowy najlepiej stosować zaraz po ścięciu drzewa.



Tagi:
źródło: