| Autor: redakcja1

Prace polowe w sierpniu

Sierpień jest miesiącem obfitującym w dożynki, a także czasem zakończenia żniw i zakończeniem jednego cyklu gospodarczego.

Prace polowe w sierpniu
Na początku miesiąca sadzi truskawki pochodzące ze szkółek kwalifikacyjnych w starannie uprawioną i odchwaszczoną glebę, obficie podlewając podczas suszy. Z kolei ogórki zrywa się rano lub wieczorem, przy czym w trakcie zbioru nie odwraca się pędów.

Z kolei cebulę zbiera się, gdy ponad połowa roślin ma załamany zielony szczypior. W Wyrwaną należy dosuszyć przez 7-10 dni na zagonach lub rozłożyć od razu po zbiorze w przewiewnym pomieszczeniu, gdyż zbyt długo pozostawiona w glebie nie przechowuje się dobrze.

Wierzchołki pomidorów wysokich ucina się nad drugim rozwiniętym liściem i ostatnim gronem, ponieważ owoce zawiązane później nie zdążą dorosnąć przed przymrozkami.

Poza tym, zagospodarowuje się wolne zagony, siejąc roszponkę, koper, rzodkiewkę, rzepę, koper i szpinak. Sadzi się rozsadę sałaty kruchej, kalarepy i kapusty pekińskiej.

Po zbiorze wcześniejszych warzyw powinno się przekopać zagony i zasiać na tych miejscach rośliny poplonowe, jak: gorczyca, seradela, żyto ozime, rośliny strączkowe, które posłużą za nawóz zielony.

 
Prace przy uprawach roślin metodami ekologicznymi
 
Jeżeli chodzi o żniwa, to nie niewskazane jest koszenie zboża w dzień pełni księżyca, gdyż ziarno szybciej poraża się grzybami. Jeśli nie ma wsiewek, to trzeba szybko wysiewać poplony ścierniskowe. Gleba w sumie powinna być zawsze przykryta.
 
Prace w lesie
 
Sierpień to również późne lato. Po raz drugi od wiosny zakwitają śródleśne łąki. Miesiąc ten to także czas grzybów i owoców. Dojrzewają m.in. jeżyny, czerwone korale kaliny,barwne i trujące owoce trzmieliny, owoce bzu czarnego i koralowego oraz jarzębiny. W suchych, ubogich borach sosnowych zaczynają kwitnąć wrzosy. Z kolei na południe odlatują pierwsze ptaki - wilgi i kukułki, a pod koniec miesiąca również jaskółki i bociany.
 
To również następny odpowiedni czas do sadzenia drzew iglastych – sadzonek sosny, świerka i jodły z odkrytym systemem korzeniowym. Należy to zrobić na tyle wcześnie, aby sadzonki zakończyły tegoroczny wzrost i zdążyły się ukorzenić przed nadejściem zimy. Można również wykonywać cięcia pielęgnacyjne w drzewostanach iglastych.

W przypadku lasu bukowego lub dębowego i chcąc otrzymać siewki z nasion dojrzałych drzew, należy przemieszać glebę pod ich koronami. Zwiększy to szanse wykiełkowania opadłych na jesieni nasion. Takie przygotowanie gleby, powodujące zniszczenie chwastów, jest przede wszystkim ważne w przypadku zachwaszczonych luk i przerzedzeń w drzewostanie, gdyż utrudniają one rozwój siewek. Przerzedzenie drzewostanu w celu stworzenia korzystnych warunków do obsiewu nasion można uzyskać przez umiejętne wykonanie cięć pielęgnacyjnych. Takie miejsca, z uwagi na duży dostęp światła, są idealne dla wzrostu młodego pokolenia.


Tagi:
źródło: