| Autor: redakcja1

Podsumowanie tygdonia na giełdowym rynku zbóż. Wzrost cen rzepaku i pszenicy (25-29.08.2014)

W Unii Europejskiej na giełdzie Matif w Paryżu tym razem przez tydzień rzepak podrożał pod wpływem ograniczonej podaży o 6,8 Euro/t do 328,5 Euro/t, a więc o 1,5% w stosunku do 327 Euro/t - 2,1% przed dwoma tygodniami, mimo bardzo dobrych zbiorów rzepaku w UE i na świecie – podaje FAMMU/FAPA.

Podsumowanie tygdonia na giełdowym rynku zbóż. Wzrost cen rzepaku i pszenicy (25-29.08.2014)
Pomimo iż rentowność tłoczenia w sierpniu i wrześniu wydaje się wystarczająca dla przetwórców, to na rynku panuje stagnacja wbrew wielkim zbiorom, gdyż producenci zwlekają ze sprzedażą, a przetwórcy nie bardzo chcą oferować większe ceny.
 
Produkcja rzepaku w Unii Europejskiej oceniana jest na blisko 23,5 mln ton, może być jeszcze większa, gdyż niemieckie Ministerstwo Rolnictwa oceniło zbiory rzepaku na 6,21 mln ton – więcej o 7,7%. Na rynku rzeczywistym utrzymuje się presja na surowce oleiste w tym głownie na soję i śrutę sojową, co skutkowało spadkiem ich cen. Rzepak jednak podążał za umocnieniem wartości dla kontraktów futures.
 
W Winnipeg kanadyjska Canola w ciągu tygodnia w kontrakcie listopadowym zwiększyła swoją wartość o 1,3% do 425,2 CAD/t w odniesieniu do 429,5 CAD/t przed dwoma tygodniami – zniżka o 1% w wyniku obaw o mrozy w Zachodniej Kanadzie, które mogą hamować wzrost roślin przed zimą. Równolegle umocnienie cen śruty sojowej w Chicago wspierały Canolę.
 
W Chicago w obrębie tygodnia wrześniowy kontrakt terminowy na soję stracił na wartości 5,5% do 394,5 USD/t dzięki sprzyjającej pogodzie, która wzmacnia prognozy rekordowych zbiorów przy ograniczonej podaży surowca na najbliższe terminy oraz dużym zapotrzebowaniu eksportowym.
 
Mimo, że tegoroczne zbiory oleistych mogą być rekordowe, to ceny soi mogą uzyskać wsparcie rosnącego popytu na amerykańską soję i jej produkty w pierwszej połowie sezonu 2014/2015 w USA, co związane jest ze wzrostem zapotrzebowania importowego i redukcji podaży eksportowej surowca pochodzącego z Ameryki Południowej.
 
W ubiegłym tygodniu zwiększyły się ceny pszenicy na giełdzie w Paryżu pod wpływem spekulacji handlowców względem jakości tego zboża w UE oraz dostępności pszenicy dobrej jakości, podążając również za wzrostem cen kontraktów dla tego ziarna w Chicago.

Ceny zbóż - czytaj więcej
 
Rynkiem wstrząsnęły również niepokoje o konsekwencje zaostrzenia sytuacji na Ukrainie i rosyjskiej agresji. Tym bardziej, że Rosja i Ukraina należą do największych eksporterów zbóż na świecie. W związku z tym wojna w tym regionie może odbić się na globalnym handlu zbożem. Z Francji dochodzą informacje o zakupie pszenicy dobrej jakości, aby zaspokoić popyt eksportowy tego kraju.
 
W tym czasie kukurydza minimalnie potaniała podążając za nastrojami w Chicago. Na giełdzie Matif w Paryżu pszenica w kontrakcie na listopad zwiększyła się o 2% do 175 Euro/t, z kolei cena kukurydzy w kontrakcie listopadowym zmalała o 0,7% do 152,3 Euro/t.

Notowania zbóż - zobacz więcej

 


Tagi:
źródło: