Ceny żywności niższe o ponad 20%

W czerwcu 2015 r. indeks światowych cen żywności FAO wyniósł 166,8 pkt i w stosunku do zmienionego indeksu z maja br. zmalał o 0,9% - 1,5 pp. W obrębie roku ceny żywności były aż o 21% - 43,8 pp. niższe - zauważa FAMMU/FAPA.

Ceny żywności niższe o ponad 20%

Niższe ceny cukru

Z kolei indeks cukru FAO stracił w maju 7% do 177 punktów. co jest efektem szacowanej wyższej niż spodziewano się produkcji w Indiach, a więc głównego globalnego konsument i Tajlandii. Zniżki cen poza tym napędzają lepsze perspektywy produkcji w Brazylii, przy czym jest ona największym na świecie producentem i eksporterem cukru. W związku z tym, wczesne oznaki ewentualnego globalnego niedoboru produkcji w sezonie 2015/2016, po pięciu kolejnych latach nadwyżek, nie były wystarczające, aby złagodzić presję na malejące notowania cukru. W skali roku cukier był tańszy o 32%.

Ceny zbóż i olejow roślinnych w górę

Olej palmowy podrożał w związku ze zwiększonym popytem importowym przede wszystkim z Chin i Indii oraz obawami o negatywny wpływ anomalii pogodowej El Niño na produkcję w Azji Południowo-Wschodniej. Ceny oleju sojowego zwiększyły się z kolei w wyniku perspektyw mniejszej produkcji w USA. Wzrastały także ceny oleju rzepakowego, w związku z niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi w największych regionach produkcji. 1,5% zwyżka indeksu cen zbóż, a więc pierwsza od grudnia 2014 r. związany był przede wszystkim ze wzrostami cen pszenicy i zbóż gruboziarnistych.

Stabilne ceny mięs

Za minimalną, 0,6% obniżkę indeksu cen mięs odpowiedzialne były głównie spadki cen wołowiny i mięsa owczego, podczas gdy ceny wieprzowiny zwiększyły się, a w odniesieniu do cen drobiu było stabilnie. Globalne ceny mięsa wołowego i owczego obniżyły się w trakcie miesiąca z uwagi na wzrost podaży i osłabienie importu, a drobiu zmieniły się w nieznacznym stopniu. Notowania wieprzowiny, po sukcesywnym spadku od czerwca 2014 r., w maju i czerwcu br. zwiększyły się przede wszystkim na rynku unijnym.

 

Ja przypomina FAMMU/FAPA, indeks cen żywności FAO jest miarą miesięcznych zmian międzynarodowych cen koszyka towarów spożywczych. To przeciętna indeksów cen mięs, nabiału, zbóż, olejów roślinnych oraz cukru, ważona według ich udziału w eksporcie w latach 2002-2004.



Tagi:
źródło: