Zwyżkujące ceny przetworów mlecznych w II połowie 2016 r.

Po trwających od października 2012 roku systematycznych wzrostach cen przetworów mleczarskich, marzec, kwiecień i maj 2014 r. przyniosły bardzo dynamiczne spadki, następne miesiące to kontynuacja zniżkowego trendu, a sierpień przyniósł nasilenie się dynamiki obniżek.

Zwyżkujące ceny przetworów mlecznych w II połowie 2016 r.
Wahania notowań światowych obrazuje tzw. indeks cen produktów mleczarskich, przedstawiany przez FAO (Organizację ds. Wyżywienia i Rolnictwa ONZ). Jest to średnia ważona cen najbardziej istotnych, międzynarodowych rynków handlowych dla reprezentatywnych produktów mleczarskich. Wskaźnik ten osiągnął w lutym 2014 roku rekordowo wysoką wartość, czyli ponad 275 pkt. – była to największa wartość od 2007 roku, co oznacza, że notowania towarów mleczarskich były wtedy niemal trzykrotnie wyższe niż w okresie 2002-2004, stanowiącym punkt odniesienia.
 
Jak podaje FAMMU/FAPA, bardzo dynamiczne zniżki cen przetworów mlecznych w skali globalnej miały miejsce w I połowie 2016 roku. Te ekstremalne spadki związane były z wciąż osłabionym popytem przywozowym na wszystkie przetwory mleczne w wyniku obniżonych zamówień z Chin, które są czołowym importerem pełnotłustego mleka w proszku i drugim co do wielkości zamówień rynkiem dla proszku odtłuszczonego, a także ograniczone zapotrzebowanie z Rosji - głównego importera masła. Poza tym w okresie gdy indeks osiągnął swoje minimum w 2016 roku w wyniku dobrych warunków pogodowych i wyjątkowo długiego sezonu w Nowej Zelandii w połączeniu z dobrym początkiem okresu produkcyjnego na półkuli północnej nastąpiła znacząca zwyżka podaży surowca i przetworów mlecznych w skali światowej. Na omawiany okres przypada również maksimum produkcji w Unii Europejskiej. Poprawiły się perspektywy produkcji. W kwietniu i maju zmalały ceny światowe wszystkich artykułów mleczarskich.
 
Wzrosty cen przyszły z lipcem 2016 roku, w sierpniu i wrześniu nastąpiły bardzo dynamiczne zwyżki indeksu cen przetworów mlecznych. Związane to było przede wszystkim z wyższymi cenami na półkuli północnej m.in. w wyniku ograniczonego wzrostu produkcji w UE w wyniku funkcjonowania nowych mechanizmów rynkowych, a także przez mniej sprzyjające produkcji warunki pogodowe. Pojawiły się obawy o pewien spadek produkcji w omawianym sezonie, co spowodowało dynamiczne zwyżki cen przetworów mlecznych. Przełożyło się to na zwiększenie się cen eksportowanych z Europy towarów tej kategorii, które w dalszym ciągu pozostają jednak poniżej poziomu cen z Oceanii. Ostatnie miesiące 2016 przynoszą następne wzrosty cen na skutek sezonowej obniżki produkcji mleka na półkuli północnej z powodu nadejścia zimy.
 
Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: