| Autor: mikolaj

Jak skutecznie zwalczać szkodniki rzepaku? [video]

Ze szkodnikami rzepaku problem jest od zawsze, ale od kilku lat stanowią jeszcze większe zagrożenie przede wszystkim na jesieni. Pchełki, śmietki, gnatarz, czy tantnisie mogą pogorszyć rozwój rzepaków, wpłynąć negatywnie na ich zdrowotność i przygotowanie do zimy.

- Tak, larwy śmietki żerują na systemie korzeniowym rzepaku, wydrążając korytarze które przerywają pobieranie z gleby wody i składników pokarmowych. Stąd efekty które widzimy na powierzchni – wyjaśnia Mateusz Budziński, Specjalista ds. Doświadczalnistwa w firmie Chemirol.

Dlatego tak niezwykle istotną sprawą przy zwalczaniu śmietki jest monitoring plantacji i przeprowadzenie zabiegu owadobójczego w momencie nalotu owadów dorosłych. Tym bardziej, że jeśli larwy wejdą już do gleby są praktycznie nie do zwalczenia.

- Dodatkową trudnością jest długość nalotu owadów dorosłych. W ubiegłym roku największe porażenie ze stron larwy obserwowaliśmy w momencie, gdy nie wykonywano już zabiegów ochronnych na rzepakach. Wiedza o biologii śmietki i jej możliwościach nalotów daje bardzo dużo przy ustalaniu optymalnej technologii ochrony – mówi Paweł Talbierz.

- Dorosłe osobniki mogą nalatywać na plantacje od początku września nawet do początku listopada. To bardzo długi okres, w którym trzeba wykazać się cierpliwością i umiejętnością podejmowania trafnych decyzji. Tym bardziej, że próg ekonomicznej szkodliwości wynosi już 1 śmietka na 1 roślinie – dodaje Budziński.

Niestety ochrona roślin w tym czasie jest bardzo utrudniona, gdyż wśród dostępnych na rynku insektycydów, jedynie dwie substancje mają rejestracje w tym czasie.

- Spośród wszystkich insektycydów, najpopularniejszą grupą są pyretroidy, czyli substancje działające kontaktowo na roślinie i żołądkowo na szkodnika. Ich optimum temperatury do pełnego działania to 20-22°C. Najpopularniejszą substancją z tej grupy stosowaną na jesień jest na pewno deltametryna, która skutecznie zwalcza pchełki czy owady dorosłe śmietki. W tym miejscu warto pochylić się nad preparatami posiadającymi formulację CS. Działają dłużej, są skuteczniejsze i bezpieczniejsze dla roślin – zaznacza Mateusz Budziński.

Ochrona rzepaku przed szkodnikami nie jest łatwa. W związku z tym, nim zostaną podjęte jakiekolwiek kroki w tym celu należy pamiętać o dwóch najważniejszych pytaniach: co i kiedy zwalczać?


Tagi:
źródło: