| Autor: redakcja1

USDA: Stabilne szacunki produkcji soi i innych oleistych w sezonie 2014/2015

W dniu 10 marca 2015 roku USDA opublikowało comiesięczne prognozy zbiorów oleistych, w tym soi na świecie. Kolejny miesiąc utrzymują się niezwykle optymistyczne prognozy zbiorów dla soi w sezonie 2014/2015. USDA przewiduje wzrost globalnego poziomu zbiorów soi do rekordowych 315,1 mln ton, a więc o 31,3 mln ton więcej niż w poprzednim sezonie, chociaż bez zmian w stosunku do prognoz z 10 lutego tego roku – podaje FAMMU/FAPA.

USDA: Stabilne szacunki produkcji soi i innych oleistych w sezonie 2014/2015

Tym samym USDA skorygowało w górę szacunki produkcji rzepaku dla Australii. Inne światowe zmiany, to wzrost przewidywań produkcji bawełny w Pakistanie. Należałoby zauważyć ogromne zapasy końcowe oleistych pod koniec obecnego sezonu oceniane na 103 mln ton, gdzie 89,5 mln ton stanowi soja wobec 80,5 mln ton sezon wcześniej.

 

Dnia 10 marca giełda towarowa w Chicago na dane USDA odpowiedziała spadkiem cen kontraktów terminowych dla soi w wyniku nieoczekiwanego pozostawienia zapasów końcowych soi w USA na takim samym poziomie jak miesiąc wcześniej oraz podniesienia o 0,3% prognoz światowych zapasów soi na koniec sezonu 2014/2015. Poza tym umocnienie dolara amerykańskiego w odniesieniu do Euro do poziomu najwyższego od 12 lat tłumiło wartość kontraktów z uwagi na pogarszanie rentowności importu przez europejskich odbiorców soi i jej pochodnych.

Eksport soi

Niemniej jednak, jak wynika z najnowszych danych, w lutym br. eksport soi z Ameryki Południowej osiągnął jedynie 1,7 mln ton, czyli 50% poziomu z poprzedniego roku, kiedy wywieziono 3,6 mln ton. Główną przyczyną tej sytuacji były strajki kierowców w Brazylii, które powodowały zatory w wysyłce oraz przyczyniały się do wspierania cen soi na giełdzie w Chicago.

 

Ewentualne perturbacje w wywozie soi z Brazylii mogą powodować wahania na rynku soi, chociaż część ogromnej jej produkcji musi w końcu zostać większym strumieniem wyeksportowana z tego kraju. Ponadto na rynkach międzynarodowych pojawi się większa ilość soi z Paragwaju oraz Argentyny.

  


Tagi:
źródło: