| Autor: mikolaj

WWF: Soja z nieodpowiedzialnych źródeł zalewa Europę

Europejskie firmy, korzystające z soi w swoim łańcuchu dostaw - producenci pasz, producenci produktów pochodzenia zwierzęcego oraz sieci handlowe - nie podejmują wystarczających działań, aby ograniczać negatywny wpływ upraw soi na cenne ekosystemy w Ameryce Południowej, jak Amazonia i Cerrado – informuje międzynarodowa organizacja ekologiczna WWF.

WWF: Soja z nieodpowiedzialnych źródeł zalewa Europę

Produkcja soi w ostatnich 50 latach wzrosła prawie dziesięciokrotnie. Coraz większe zapotrzebowanie na soję powoduje rozrastanie się pól uprawnych głównie w Ameryce Południowej, które powstają na terenach lasów, sawann i łąk. W ten sposób niszczone są najcenniejsze przyrodniczo obszary i lasy równikowe, stwarzając zagrożenie dla takich gatunków jak jaguar czy mrówkojad wielki. Według ostatniego raportu Agrosatélite [i], pomiędzy rokiem 2000 i 2014, prawie trzy milionów hektarów na obszarze Cerrado zostało zmienionych w pola uprawne, głównie pod soję.


Obecnie powierzchnia wykorzystywana pod uprawę soi zajmuje obszar 113 milionów hektarów - tyle samo co obszar Francji, Niemiec, Belgii i Holandii razem wziętych. Ponad połowa soi produkowanej w Brazylii, uprawiana jest w Cerrado. Obszar ten jest domem dla 5% wszystkich żyjących gatunków na Ziemi oraz jednym z najważniejszych źródeł wody w Ameryce Południowej.

Coraz większe spożycie mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego są główną przyczyną rosnącego zapotrzebowania na soję. Aż 75% produkowanej na świecie soi przeznaczane jest jako pasza dla zwierząt hodowlanych, które trafiają codziennie na nasze talerze w postaci mięsa, a pośrednio w formie jajek i nabiału. W Europie procent ten jest jeszcze większy i szacuje się, że aż 93% importowanej soi przeznaczana jest na paszę dla zwierząt. Dlatego WWF zachęca firmy do bycia transparentnym na temat swojego łańcucha dostaw oraz do pozyskiwania soi z odpowiedzialnych źródeł. Odpowiedzialna soja według WWF to taka, która posiada certyfikację RTRS i ProTerra, gwarantującą zrównoważony charakter upraw i wiarygodne kryteria środowiskowe. Bardzo ważna jest także świadomość i aktywność konsumentów, którzy mogą przyczynić się do rozwiązania problemów związanych z rosnącą produkcją soi i zmniejszenia swojego śladu ekologicznego poprzez ograniczenie spożycia produktów pochodzenia zwierzęcego i zmianę nawyków żywieniowych. Na całym świecie naukowcy zgadzają się, że najzdrowszym wyborem jest zwiększenie udziału owoców i warzyw oraz ograniczanie mięsa w codziennej diecie.

Inicjatywa WWF pokazuje, że każda firma może podjąć zobowiązania na rzecz pozyskiwania soi z odpowiedzialnych źródeł. Z Rankingu możemy dowiedzieć się, które europejskie firmy uzyskały najwyższą punktację i są przykładami do naśladowania. WWF wierzy, że wspólnie z konsumentami można nakłonić firmy do wykorzystywania soi niestanowiącej zagrożenia dla środowiska, cennych siedlisk i występujących tam gatunków.



Tagi:
źródło: