| Autor: mikolaj

I wiesz, co jesz - porzeczki

Nad rzeczką, opodal krzaczka... rosły porzeczki, ich cała masa. Mimo, że są drobne, trudne w zbiorze i je się je z wykrzywioną miną to warto to robić, bo zawierają wiele cennych wartości odżywczych. Zapraszamy do zapoznania się z kolejną częścią naszych kulinarnych opowieści, tym razem przybliżymy Wam porzeczki. Materiał dostaliśmy od jednego z naszych Czytelników - dziękujemy!

I wiesz, co jesz - porzeczki
Czerwone porzeczki są polecane na reumatyzm, kamienie nerkowe, schorzenia układu pokarmowego – od braku apetytu po zaparcia i niewydolność wątrobową. Ponadto, porzeczki czerwone latem bardzo dobrze gaszą pragnienie i mają działanie odświeżające.
 
W skórce porzeczki (głównie czarnej i czerwonej) znajdują się substancje antybakteryjne – antocyjanozydy. Z ususzonych i sproszkowanych skórek porzeczek w Szwecji produkuje się lek przeciwbiegunkowy.

Niezależnie od koloru owoców, porzeczki wspierają odporność – są idealne na przeziębienia, anginy i grypy, wzmacniają i odtruwają organizm z toksyn.
 
Porzeczki są wdzięczne nie tylko dlatego, że są bogate w witaminy i składniki mineralne, czyli po prostu zdrowe, ale też dlatego, że ich zastosowanie kulinarne jest wszechstronne. Każda, w zależności od koloru ma inny smak: czerwona jest kwaskowata, czarna ma słodko – wytrawny smak, a biała jest najdelikatniejsza i najsłodsza.

Ja lubię jeść je na surowo, ale większość osób wykrzywia się na samą myśl o zjedzeniu porzeczek bez dodatku cukru. Oczywiście kwaskowaty smak porzeczek jest spowodowany zawartością kwasów owocowych. Porzeczki można podawać jako dodatek do sałatek owocowych, ciast i mięs. Sosy wytrawno – owocowe z porzeczek, octu winnego, porto i przypraw podaje się do dziczyzny, wieprzowiny i jagnięciny.

Są też doskonałym surowcem na soki, kompoty, galaretki i dżemy, ze względu na dużą zawartość pektyn. Pektyny bowiem zagęszczają i mają działanie żelujące – ścinają się bez żelatyny.

Białe porzeczki są wykorzystywane najczęściej do produkcji win (odmiany holenderska i wersalska), natomiast z czarnych można przygotować likier cassis oraz nalewkę smorodinówkę. Nazwa ta prawdopodobnie pochodzi od bardzo charakterystycznego zapachu i smaku czarnych porzeczek.

Porzeczki można także po prostu zamrozić – nie tracą w ten sposób żadnych wartości odżywczych ani smakowych. Dzięki temu, że są drobne, porzeczki można wykorzystać jako dekorację do tortów, ciast, deserów oraz mięs.

Porzeczki należy zbierać gdy są dojrzałe, ale nie przejrzałe, gdyż wtedy zawierają najwięcej cennych składników mineralnych. Myć porzeczki powinno się wraz z szypułkami, a obierać można przy pomocy widelca – delikatnie sczesując owoce z szypułek. W lodówce można przechowywać je do 3 dni – najbardziej wytrzymałe są czerwone, a najdelikatniejsze – białe.

Liście porzeczki także można wykorzystać susząc je, a potem parzyć z nich lecznicze herbaty.
 
Maseczki z porzeczki

Porzeczka wykorzystywana jest nie tylko w kuchni, ale także w kosmetyce. W medycynie ludowej stosowano porzeczki czerwone do usuwania piegów. Ponadto, dzięki dużej zawartości witaminy C i rutynie porzeczki wzmacniają naczynia krwionośne, zapobiegają ich pękaniu, pobudzają produkcję kolagenu, który przeciwdziała starzeniu się skóry. Witamina E zawarta w porzeczkach przyspiesza procesy odnowy skóry, a polifenole zwalczają wolne rodniki, dzięki czemu skóra zachowuje jędrność i młody wygląd.

Czerwone porzeczki nadają skórze elastyczność, a zawarte w owocach porzeczek żelazo wpływa korzystnie na koloryt cery, natomiast miedź reguluje wydzielanie sebum.


Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: