| Autor: mikolaj

I wiesz, co jesz - porzeczki

Nad rzeczką, opodal krzaczka... rosły porzeczki, ich cała masa. Mimo, że są drobne, trudne w zbiorze i je się je z wykrzywioną miną to warto to robić, bo zawierają wiele cennych wartości odżywczych. Zapraszamy do zapoznania się z kolejną częścią naszych kulinarnych opowieści, tym razem przybliżymy Wam porzeczki. Materiał dostaliśmy od jednego z naszych Czytelników - dziękujemy!

I wiesz, co jesz - porzeczki
Grona porzeczek nie dojrzewają równocześnie, co uniemożliwia równoczesny zbiór wszystkich owoców. Zbierać należy porzeczki dojrzałe, ale nie przejrzałe. Ponieważ porzeczki są dość trwałe można pozostawić na krzewie owoce niewymagające jeszcze zbioru. Na krzewie wytrzymają jeszcze przez jakiś czas, natomiast po zerwaniu zachowują trwałość tylko przez ok. 3 dni.

Najczęściej uprawiane porzeczki czarne występują w kilku odmianach tj.: Rosenthala Czarna, Gigant z Boskoop, Goliat i Neapolitańska Czarna. Ponadto, uprawia się także Titanię, Ben Navis, Tiben i Tisel. Najbardziej popularne odmiany porzeczki czerwonej to Holenderska Czerwona, Erstling, Heros i Wspaniała Lakstona. Białe porzeczki są najrzadziej występujące  w polskich uprawach. Dwie odmiany najczęściej uprawiane to Holenderska Biała i Wersalska Biała.

Ciekawostki

W Polsce porzeczka czarna występuje w licznych rezerwatach przyrody i we wszystkich parkach narodowych położonych na niżu. Porzeczka czarna jest w Polsce objęta częściową ochroną gatunkową na stanowiskach naturalnych na podstawie Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 5 stycznia 2012 r. w sprawie ochrony gatunkowej roślin. Zagrożenie dla dzikich populacji tej rośliny stanowi osuszanie terenów podmokłych, na których występuje, oraz wykopywanie i zbiór roślin.

Przepisy kulinarne
 
Smorodinówka
 
Składniki:
1,5 kg czarnych porzeczek
250 g cukru 1,5 l czystej wódki
1 szklanka spirytusu
 
Przygotowanie
Owoce porzeczek należy opłukać, obrać i układać w słoju warstwami, przesypując warstwą cukru. Pozostawić na miesiąc w nasłonecznionym miejscu. Powstały sok należy zlać w wstawić do lodówki a owoce zalać wódką i odstawić na 3 tygodnie. Nalewkę zlać do butelki, wymieszać z sokiem, dodać spirytus i ponownie odstawić, tym razem na 2 miesiące. Następnie należy przecedzić nalewkę, aby się wyklarowała i odstawić na ok. 4 miesiące tak aby nalewka dojrzała.
 
Galaretka z porzeczek i owoców leśnych
 
Składniki
500 g czerwonych porzeczek
250 g malin
250 g czarnych jagód
garść poziomek
1 szklanka soku z czarnych porzeczek
3 łyżki cukru
3,5 łyżki żelatyny
2 łyżki brandy
1 łyżka cukru pudru
 
Przygotowanie
Owoce należy umyć i odsączyć, porzeczki oczyścić z szypułek. 1/3 część porzeczek odłożyć, a pozostałą zmiksować. Sok z czarnych porzeczek należy zagotować z cukrem, połączyć z żelatyną i zmiksowanymi porzeczkami. Na dnie naczyń ułożyć wszystkie owoce z wyjątkiem poziomek, następnie skropić owoce alkoholem i zalać przestudzoną galaretką. Po 2-3 godzinach wyciągnąć galaretkę z lodówki, udekorować poziomkami i posypać cukrem pudrem.


Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: