Notowania zbóż. Wielomiesięczne maksima dla pszenicy (29.06.2015)

W poniedziałek wzrosty na giełdowym rynku pszenicy były kontynuowane. W Chicago najbliższa seria zamknęła sesję ponad 3% wzrostem, a w ciągu tylko 3 dni kontrakt ten umocnił się aż o 12%.

Notowania zbóż. Wielomiesięczne maksima dla pszenicy (29.06.2015)

W ostatnim tygodniu, gdy okazało się, że w USA deszczowa pogoda nie ustępuje, zbiory ozimej pszenicy przebiegają wolno, a na horyzoncie pojawiają się problemy z suszą w Kanadzie, Europie, Australii i w Basenie Morza Czarnego, fundusze hedgingowe masowo odkupują kontrakty wycofując się z gry spekulacyjnej na spadki cen. Można się domyślać, że po ponad tygodniu intensywnych zakupów, inwestorzy finansowi zamknęli swoje sprzedane wcześniej kontrakty.  Stąd też presja wzrostowa płynąca z zakupów spekulacyjnych powinna się wyczerpać, podobnie jak to wcześniej było widoczne w kontraktach na soję.


Dzisiaj Amerykanie i Kanadyjczycy publikują bardzo ważne, kwartalne raporty o stanie zapasów zbóż, soi, canoli oraz o areale zasiewów. Analitycy w większości spodziewają się dobrych danych, a to może wywołać korektę spadkową na tych rynkach, po ostatnich silnych wzrostach. Z drugiej jednak strony, pogoda nadal będzie mieć duży wpływ, przede wszystkim, na notowania pszenicy. W najbliższym czasie oczekuje się suchej i gorącej pogody w większości państw europejskich. W przypadku upraw, konsekwencje tej fali upałów będą różne w zależności od etapu dojrzałości, rezerwy wilgoci i jakości gleby. Pierwsze oceny plonowania i jakości ziarna powinny być znane w tym tygodniu, gdy zaczną się zbiory na południu Francji.

W poniedziałek USDA publikował dane o amerykańskich wysyłkach eksportowych w tygodniu kończącym się 25 czerwca.

Wysyłki eksportowe pszenicy wyniosły w tygodniu 316,52 tys. ton i 1,165 mln ton od początku tego sezonu (w USA sezon 2015/16 zaczął się 1-czerwca) i jest to tylko 63% wysyłek eksportowych w tym samym czasie przed rokiem.

Sprzedaż tygodniowa kukurydzy wyniosła 1,041 mln ton, co oznacza spadek o 7,2% w porównaniu z tygodniem wcześniejszym ale wzrost o 15% w porównaniu z ubiegłym rokiem.

W przypadku amerykańskiej soi, nadal utrzymuje się dobre (jak na tę porę roku) tempo wysyłek eksportowych. W ciągu tygodnia wyeksportowano 296,86 tys. ton amerykańskiej soi, o 4% więcej niż tydzień wcześniej i 75% powyżej analogicznego tygodnia rok temu.

W poniedziałek, po amerykańskiej sesji, USDA opublikował dane o kondycji i postępie amerykańskich upraw.


Czytaj dalej na następnej stronie...



Tagi:
źródło: