| Autor: redakcja1

Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku zbóż. Na Euronext pszenica nieco tańsza (08-12.12.2014)

W ubiegłym tygodniu notowania pszenicy w kontraktach terminowych na Euronext nieznacznie się obniżyły. Pszenica w kontrakcie styczniowym kosztowała o 1,1% mniej niż tydzień wcześniej – 184,3 EUR/t. Ceny kukurydzy w najbliższym kontrakcie zwiększyły się o 0,3% do 155 EUR/t – podaje FAMMU/FAPA.

Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku zbóż. Na Euronext pszenica nieco tańsza (08-12.12.2014)

W USA utrzymuje się niezwykle wysokie tempo produkcji bioetanolu. W pierwszym tygodniu grudnia 2014 roku poziom tygodniowej produkcji osiągnął rekordowe 988 tys. baryłek dziennie, a zatem o 26 tys. baryłek więcej w odniesieniu do wyniku z wcześniejszego tygodnia. Poziom zapasów bioetanolu również się wzrasta, tj. do 17,75 mln baryłek. W związku z tym, za sprawą wzmożonej produkcji i mimo intensywnej wysyłki, USA dysponują wysokimi zapasami bioetanolu. Jednakże dzięki korzystnym cenom bioetanolu i niskim kosztom kukurydzy, marże przetwórców są wyjątkowo wysokie.


Pomimo wyraźnego zwiększenia się produkcji bioetanolu w ostatnim kwartale roku, USDA nie skorygowała w górę prognozy zużycia kukurydzy na cele biopaliwowe. Jak wynika z raportu grudniowego Amerykańskiego Departamentu Rolnego, w tym sezonie 130,8 mln ton kukurydzy trafi do produkcji bioetanolu. Byłaby to zbliżona ilość surowca do tej w poprzednim sezonie. Wysoka produkcja bioetanolu w USA jest jednym z ważniejszych czynników wzrostowych po stronie popytowej, który wpływa na kształtowanie się cen zbóż nie tylko na rynku amerykańskim.
 
W tym tygodniu opublikowano grudniowy raport USDA. Amerykański Departament Rolny skorygował w górę szacunki globalnej produkcji pszenicy z 719,86 mln ton do 722,18 mln ton, a zbóż paszowych – z 1273,77 mln ton do 1275,32 mln ton. Zwiększono również prognozowane zapasy zbóż na koniec sezonu do 521,17 mln ton. Globalny bilans zbożowy jest zatem wyjątkowo „ciężki”.


Ceny zbóż

Tanieje fracht. Podstawowy wskaźnik kalkulowany przez Bałtycką Giełdę Frachtową BDI (Baltic Dry Index) zmalał do 887 punktów (11.12.br.) w stosunku do 1019 punktów tydzień wcześniej, a wskaźnik dla panamaksów z 1097 punktów do 1026 punktów.
 
Niemniej jednak nadal utrzymują się korzystne prognozy dla Argentyny i Brazylii. Dostawy z tych krajów mogą w nadchodzących miesiącach zwiększyć presję podażową i przyczynić się do obniżki cen zbóż.
 
W okresie przed świętami Bożego Narodzenia ceny zbóż zazwyczaj minimalnie rosną. Jednakże dalszy przebieg tendencji cenowych w najbliższym czasie jest trudny do przewidzenia z uwagi na sporą ilość czynników wpływających aktualnie na kształtowanie się cen, przy czym należy raczej spodziewać się bądź poruszania cen w trendzie bocznym, bądź ich spadku.



Tagi:
źródło: