| Autor: redakcja1

Prognozy cen pszenicy i żyta w czerwcu i wrześniu 2016 r.

W sezonie 2015/2016 w Polsce niższe niż w poprzednim sezonie zbiory oraz deprecjacja złotego wywierały presję na zwiększenie się cen. Zwyżka ta była jednak ograniczana niskim cenami zbóż na rynkach zagranicznych i dużą konkurencją, przede wszystkim ze strony eksporterów z basenu Morza Czarnego. W wyniku czego, w kraju na początku 2016 r. cena pszenicy, po nieznacznym sezonowym wzroście, zmalała poniżej poziomu sprzed roku.

Prognozy cen pszenicy i żyta w czerwcu i wrześniu 2016 r.
Ceny zbóż na świecie do końca sezonu 2015/2016 będą kształtowały się pod wpływem dużej podaży ziarna. Rywalizacja o rynki zbytu, przede wszystkim z eksporterami z basenu Morza Czarnego, powodować będzie utrzymywanie się globalnych cen na stosunkowo niskim poziomie. Sytuacja na rynkach zagranicznych będzie oddziaływała na poziom cen zbóż w Polsce. Jednak obniżenie zasobów zbóż w kraju może wywierać presję na zwiększenie się cen.
 
Zespół Ekspertów ocenił, że ceny skupu zbóż w kraju do końca tego sezonu mogą powoli rosnąć i w czerwcu 2016 r. mogą być wyższe niż rok wcześniej.

Optymistyczna prognoza światowych zbiorów w sezonie 2016/2017, niskie ceny ropy oraz perspektywy utrzymania wysokich zapasów ziarna, w tym także u czołowych globalnych eksporterów wskazują, że ceny zbóż na świecie będą stosunkowo niskie. Kraje sąsiadujące, w których zboża są zazwyczaj tańsze niż w Polsce, będą wywierać silną presję cenową na nasz rynek. Biorąc pod uwagę powyższe czynniki, Zespół Ekspertów ocenił, że we wrześniu 2016 r. ceny pszenicy ogółem i żyta mogą być zbliżone do cen sprzed roku, jednak ceny pszenicy konsumpcyjnej mogą być wyższe.

Ceny pszenicy i żyta w czerwcu i wrześniu 2016 r.
  • Ceny pszenicy ogółem w Polsce w czerwcu br. będą się kształtowały na poziomie 650-680 zł/t, a we wrześniu - 640-680 zł/t,
  • Ceny pszenicy konsumpcyjnej w czerwcu br. będą się mieścić w przedziale 680-710 zł za tonę, a we wrześniu - 670-720 zł/t.
  • Ceny żyta w transakcjach giełdowych mogą wynieść 540-570 zł/t w czerwcu br. oraz 510-550 zł/t we wrześniu.


Tagi:
źródło: