BIEŻĄCE NOTOWANIA
Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku zbóż (4-8.07.2016)


Dodano: 12.07.2016

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


W tym tygodniu notowania pszenicy na Euronext pozostawały na poziomie zbliżonym do końca poprzedniego tygodnia – w wysokości 155,8 EUR/t w kontrakcie wrześniowym. Taniała kukurydza – spadek cen o 2,2% w skali tygodnia do 169,5 EUR/t przy kontrakcie sierpniowym – podaje FAMMU/FAPA.

Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku zbóż (4-8.07.2016)

Jesteś w kategorii wiadomości:


Notowania pszenicy i kukurydzy

Wszystko wskazuje na to, że w sezonie 2016/2017 unijny rynek będzie pod presją wysokiej podaży. Zapowiada się następny sezon nadwyżkowy w skali światowej. Ostatnio pojawiły się pewne obawy o jakość ziarna pszenicy z tegorocznej produkcji – przede wszystkim we Francji – związane z obfitymi opadami. Parametry jakościowe będą uzależnione od przebiegu warunków pogodowych w czasie żniw. Jeżeli wystąpią problemy, to może to podziałać zwyżkowo, ale tylko na ceny pszenicy konsumpcyjnej. Natomiast wyższa podaż pszenicy gorszej jakości może przyczyniać się do zniżki cen zbóż z segmentu paszowego.
 
Kolejny tydzień spadkowych notowań zbóż na globalnych giełdach. Największe obniżki notowań wystąpiły na CBoT. Kukurydza w kontrakcie lipcowym potaniała o 6,5% do 132,1 USD/t. Zarysował się już wyraźny trend spadkowy, a notowania w następnych tygodniach mogą testować kolejne minima. Nawet doniesienia o zmniejszeniu przez Conab oceny zbiorów kukurydzy w Brazylii o 10% do 69 mln ton nie spowodowało chociażby korekty. Zniżki notowań kukurydzy są spowodowane głównie ostatnimi wzrostami szacunków powierzchni w odniesieniu do wcześniejszych oczekiwań oraz zapowiedziami sprzyjającej aury w krytycznej dla kukurydzy fazie zapylenia. Prognozy pogody dla amerykańskiego pasa kukurydzy na najbliższe dwa tygodnie są dobre, w szczególności jeśli chodzi o wilgotność. Plantacje w tym czasie wejdą w fazę zapylenia, w czasie której pogoda odgrywa bardzo duże znaczenie i często warunkuje plony. Faza kwitnienia to krytyczny etap w rozwoju kukurydzy. Rośliny wymagają wtedy obfitego nawodnienia dla prawidłowego rozwoju.
 
Jak wynika z Amerykańskiego Departamentu Rolnego, tegoroczna produkcja kukurydzy w Stanach będzie rekordowa. W czerwcowym raporcie USDA utrzymał przewidywania zbiorów kukurydzy w USA w wysokości 366,54 mln ton, czyli o 6% mniej niż sezon wcześniej. Co więcej można oczekiwać następnych dodatnich korekt wysokości zbiorów w Stanach wynikających ze zwiększenia szacunków obszaru do 94,15 mln akrów - 38,1 mln ha. Wzrosnąć mają końcowe zapasy kukurydzy z 43,5 mln ton do 51 mln ton.
 
Ceny zbóż - czytaj więcej
 
Analizowany tydzień przyniósł również zniżki notowań najbliższego kontraktu pszenicy na CBoT o 4,5% do 151,4 USD/t. W USA postępują żniwa pszenicy ozimej. Dostępność ziarna z nowych zbiorów jest coraz większa. Również Ukraina i Rosja rozpoczęła zbiory pszenicy. Wszystko wskazuje na to, że kraje basenu Morza Czarnego odnotują ponownie bardzo dobre wyniki produkcji zbożowej.

Czytaj dalej na następnej stronie...
--PODZIAL--
W raporcie z 1 lipca br. IGC zwiększyła prognozy zbiorów zbóż na świecie. Dodatnio skorygowano też zapasy końcowe ziarna. Wszystko wskazuje na to, że w sezonie 2016/2017 bilans zbożowy w skali światowej będzie „ciężki”. Zapowiada się kontynuacja ostrej konkurencji w wywozie pomiędzy kluczowymi dostawcami.
 
Spodziewane bardzo dobre wyniki zbiorów w Rosji, a także na Ukrainie mogą oznaczać umocnienie się pozycji obu tych dostawców w globalnym eksporcie. W przypadku Ukrainy wystąpi wprawdzie pewien spadek zbiorów pszenicy w skali roku, co jest odzwierciedleniem jesiennej suszy, jednak dzięki łagodnej zimie oraz dobrym warunkom pogodowym występujących wiosną i wczesnym latem wysokie plonowanie pszenicy częściowo zrekompensuje straty wynikające z mniejszego areału. W efekcie czego zbiory pszenicy na Ukrainie są sporo wyższe niż we wcześniejszych przewidywaniach. Wysyłce z obu krajów nadal sprzyjać będzie słabość rubla i hrywny.
 
Natomiast spora podaż pszenicy i kukurydzy w USA w połączeniu z mocnym dolarem amerykańskim będzie utrudniać konkurencję w wywozie, co może prowadzić do pogłębiania zniżkowych trendów na amerykańskim rynku. Niskie ceny kukurydzy będą zachęcać do zwiększania produkcji bioetanolu, która i tak w ostatnich miesiącach utrzymuje się na wyjątkowo wysokim poziomie. W poprzednim tygodniu tempo amerykańskiej produkcji bioetanolu minimalnie spowolniło o 19 tys. baryłek dziennie do 984 tys. baryłek. Nadal jednak są to bardzo dobre wyniki. Zapasy bioetanolu w USA rosną i w omawianym tygodniu zwiększyły się o 390 tys. baryłek do 21,56 mln baryłek.

źródło: Gospodarz.pl/FAMMU/FAPA z wykorzystaniem Reuters i innych źródeł foto: Gospodarz.pl

 

  Poleć
Jesteśmy na: Śledziku Facebooku

 

Tagi: notowania zbóż ceny pszenicy zboże Pszenica ceny zbóż zboża CBoT USA Unia Europejska Matif notowania kukurydzy notowania pszenicy notowania ceny kukurydzy pszenica kukurydza zboże
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2013r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl