BIEŻĄCE NOTOWANIA
Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku zbóż (6-10.06.2016)


Dodano: 14.06.2016

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Notowania zbóż w kontraktach terminowych nadal się umacniały. Pszenica w kontrakcie wrześniowym podrożała o 1,9% do 171 EUR/t, a kukurydza w kontrakcie na sierpień o 5,8% do 186,5 EUR/t - podaje FAMMU/FAPA.

Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku zbóż (6-10.06.2016)

Jesteś w kategorii wiadomości:


Notowania pszenicy i kukurydzy

Zwyżki notowań zaobserwowano także na CBoT. Tutaj kukurydza w kontrakcie lipcowym wyceniana była po 167,9 USD/t, czyli o 2,7% więcej niż tydzień wcześniej, a pszenica o 5,1% do 187,5 USD/t.
 
Występuje ryzyko strat spowodowanych przez nadmierne opady we Francji i niektórych innych krajach Europy. Ostatnie niesprzyjające warunki pogodowe wpłynęły już na pogorszenie kondycji upraw zbożowych, na razie nie są to jednak spore zmiany. Wspierająco na ceny wpływa też eksport.
 
W ujęciu globalnym jednym z czynników powodującym zwiększenie się cen zbóż są rosnące notowania soi. Wzmożony import soi przez Chiny wpływa na umacnianie się jej cen. Tylko w maju br. Chiny sprowadziły 7,66 mln ton soi w odniesieniu do 7,07 mln ton w poprzednim miesiącu.
 
W USA pojawiają się obawy o ewentualność pojawienia się El Nina, które powoduje występowanie letniej suszy. Prawdopodobieństwo zaistnienia tego zjawiska oceniane jest na 50%. Czerwiec jest miesiącem charakteryzującym się wysokim ryzykiem związanym ze zjawiskami klimatycznymi na półkuli północnej.

Ceny zbóż - czytaj więcej
 
W tym tygodniu na CBoT odnotowuje się zwiększoną aktywność funduszy inwestycyjnych. W przypadku kontraktów terminowych na soję znacząca dla kształtowania się cen może być spora liczba otwieranych pozycji długich. Natomiast w przypadku pszenicy intensywnie wykupywano pozycje krótkie.
 
Wspierająco dla kukurydzy mogło podziałać przyspieszenie tempa produkcji bioetanolu oraz spadek zapasów tego biopaliwa w USA, produkowane jest głównie z kukurydzy. W tygodniu kończącym się 3 czerwca br. produkcja bioetanolu wynosiła 1006 tys. baryłek dziennie. W czasie ostatnich 12 miesięcy tylko dwukrotnie odnotowano tempo produkcji przekraczające tysiąc baryłek dziennie. Było to w tygodniu kończącym się 8 stycznia br. - 1003 tys. baryłek dziennie oraz w tygodniu kończącym się 20 listopada br. - 1008 tys. baryłek dziennie.

Czytaj dalej na następnej stronie...
--PODZIAL--
Nastąpiła również obniżka zapasów o 544 tyś. baryłek do 20,23 mln baryłek świadczący o utrzymywaniu się wysokiego popytu, co ma wpływ na ceny. Ceny bioetanolu są stosunkowo wysokie. Pod koniec tygodnia w najbliższym kontrakcie, tj. listopadowym na CBoT wynosiły one 1,56 USD za galon amerykański.
 
Prawdopodobnie wspierająco na ceny bioetanolu działają stosunkowo wysokie ceny ropy wynoszące 52 USD za baryłkę ropy Brent, pozostające w pobliżu najwyższych w tym roku poziomów, dzięki mniejszym zapasom w USA i zakłóceniom podaży.
 
W niektórych rejonach w zachodniej części Rosji i na wschodzie Ukrainy, istotnych dla produkcji zbożowej, w maju br. odnotowywano nadmierną wilgotność, co stwarza ryzyko pojawienia się chorób i szkodników roślin. Oba kraje oczekują dobrych zbiorów, a przede wszystkim Rosja. Zdaniem IKAR, produkcja zbożowa kraju może osiągnąć nawet 108,8 mln ton, w tym pszenicy 64,5 mln ton. Takie wyniki oznaczałyby pobicie rekordu.
 
Warto odnotować, że w tym tygodniu Egipt podał o odrzuceniu dwóch statków transportujących pszenicę z uwagi na obecność śladowych ilości sporysza w ziarnie. Zakwestionowana pszenica pochodziła z Polski – w sumie 30 tys. ton. Zdaniem Reuters, polska pszenica zawierała 0,02% sporysza. GASC odmówił komentarza. W związku z tym problem niejednoznacznego stanowiska w sprawie minimalnej zawartości sporysza nie został do tej pory rozstrzygnięty. We wcześniejszych latach dopuszczalna ilość tego zanieczyszczenia wynosiła 0,05%.
 
Wydaje się, że aktualnie powrócono do stosowania wymogu zerowej tolerancji. Od kwietnia br. poza polską pszenicą odrzucono jeszcze partię kanadyjskiej pszenicy - 10 tys. ton. Wcześniej kwestionowano pszenicę francuską.

źródło: Gospodarz.pl/FAMMU/FAPA z wykorzystaniem Reuters i innych źródeł foto: Gospodarz.pl/MP

 

  Poleć
Jesteśmy na: Śledziku Facebooku

 

Tagi: notowania zbóż ceny pszenicy zboże Pszenica ceny zbóż zboża CBoT USA Unia Europejska Matif notowania kukurydzy notowania pszenicy notowania ceny kukurydzy pszenica kukurydza zboże
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2013r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl