BIEŻĄCE NOTOWANIA
Rolnicy wstrzymajcie się ze sprzedażą płodów rolnych


Dodano: 19.07.2016

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Wielkopolska Izba Rolnicza przestrzega rolników przed pochopnym sprzedawaniem płodów rolnych. Dokonując analizy bieżącej sytuacji, występującej na rynku warzyw i zbóż w odniesieniu do przebiegu ostatnich zdarzeń pogodowych Izba apeluje o stałe monitorowanie sytuacji na rynkach rolnych w celu uniknięcia strat na koniec sezonu skupowego.

Rolnicy wstrzymajcie się ze sprzedażą płodów rolnych

Jesteś w kategorii wiadomości:


Analitycy podają, że prognozy zbioru zbóż w Unii Europejskiej na rok 2016 są zbliżone do rekordowych z ubiegłego sezonu. Całkowita produkcja zbóż w UE powinna osiągnąć poziom 313 mln ton. Produkcja pszenicy konsumpcyjnej dla UE szacowana jest na 157,5 mln ton, co oznacza plon zaledwie o 1,6% mniejszy niż przed rokiem. Jednakże wyjątkowo ulewne deszcze oraz grady, jakie nawiedziły w drugim kwartale tego roku wiele krajów Europy Zachodniej, w tym również Polskę mogą spowodować, że na rynku będzie brakowało ziarna zbóż zarówno z przeznaczeniem na cele konsumpcyjne jak i paszowe. Europejskie Stowarzyszenie Przetwórców Owoców i Warzyw bije zaś na alarm, że tak dramatycznej sytuacji na plantacjach warzyw gruntowych dla przetwórstwa nie było od 40 lat. Znaczna część upraw marchwi i groszku w krajach Europy Zachodniej została całkowicie zniszczona. Siew fasoli szparagowej jest znacznie opóźniony. Rolnicy nie mają nawet możliwości wjazdu maszynami na zalane wodą pola.

Wszyscy jesteśmy uczestnikami wspólnego rynku. Może się zatem zdarzyć, że w Polsce również będziemy mieli do czynienia z niedoborem zbóż i warzyw. To samo może mieć miejsce w przypadku roślin pastewnych.

W chwili obecnej ceny niektórych płodów rolnych w skupie np. jęczmienia ozimego są mocno zaniżone, a faktyczny zbiór płodów rolnych może nie być wcale tak optymistyczny, jak wskazują na to obecnie prezentowane przez analityków prognozy dotyczące przyszłych plonów. Ceny mogą być znacznie wyższe niż obecnie. Wszystko ostatecznie zależy od przebiegu pogody i rzeczywistej ilości poszczególnych płodów rolnych na rynku.

Mając na uwadze powyższe Wielkopolska Izba Rolnicza apeluje do rolników, aby nie ulegali presji podmiotów skupujących, tylko rozważnie podejmowali decyzje odnośnie sprzedaży płodów swej ziemi.


źródło: Gospodarz.pl/WIR, foto: sxc.hu

 

  Poleć
Jesteśmy na: Śledziku Facebooku

 

Tagi: płody rolne ceny płodów rolnych zboże zboża warzywa ceny zbóż ceny warzyw WIR
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2013r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl