| Autor: redakcja1

Analiza rynku drobiu i jaj (Q2 2013 r.)

W II kwartale 2013 r. przeciętna cena kurcząt wyniosła 3,99 zł/kg i była o 3,3% większa niż kwartał wcześniej. Był to zatem szybszy wzrost niż prognozowany przez Bank BGŻ poziom 2,4%.

Analiza rynku drobiu i jaj (Q2 2013 r.)
W przypadku rynku indyków, podwyżki cen obserwowane w II kw. były prawdopodobnie spowodowane mniejszą podażą. Ubój indyków w tym czasie był o 2% niższy w relacji rocznej i osiągnął granicę 55,8 tys. ton. Poza tym, na wzrost cen miały wpływ mniejsze wylęgi pod koniec 2012 roku. Długość tuczu dla indorów trwa blisko 5 miesięcy, zatem wpływ na poziom cen w II kw. 2013 miał 7% spadek we wstawieniach w IV kw. 2012 roku w porównaniu z poprzednim kwartałem.
 
Natomiast według danych GUS także w II kw. ilość wstawień w relacji rocznej spadła o 12%. Ten czynnik podażowy powinien oddziaływać w kierunku utrzymania się cen na rynku na wysokim poziomie również w III kw.
 
Zatem przy prognozie zmniejszających się cen pasz, rentowność produkcji indyków w III kw. 2013 roku może się dalej poprawiać. Niemniej jednak w dłuższym okresie, na skutek prawdopodobnego większego wolumenu produkcji, można oczekiwać stopniowych spadków cen żywca do 5,67-6,14 zł/kg w IV kwartale.
 
Na europejskim rynku jaj od początku roku występuje silna tendencja spadkowa cen. Jest to w dużym stopniu związane ze wzrostem wolumenu produkcji jaj na terenie UE, w tym w Polsce. Następnym czynnikiem,mającym negatywny wpływ na sytuację na rynku, było wycofanie w grudniu 2012 r. przez Komisję Europejską refundacji do eksportu jaj poza UE.
 
W obliczu głębokich spadków cen, wielu producentów w II kw. było na granicy opłacalności albo ponosiło straty. Eksperci Banku BGŻ szacują, że III kw. może być również trudnym okresem dla producentów, ale pod koniec III i w IV kw. na skutek zmniejszenia produkcji jaj można się bowiem spodziewać stopniowej poprawy sytuacji na rynku.


Tagi:
źródło: