| Autor: redakcja1

Jesienna ocena stanu upraw w 2015 roku

Ciepła i słoneczna pogoda we wrześniu stwarzała dobre warunki dla przeprowadzania zbioru upraw, ale niekorzystnie wpływała na stan uwilgotnienia gleby. Ilość wrześniowych opadów deszczu była bardzo zróżnicowana regionalnie - podaje Główny Urząd Statystyczny.

Jesienna ocena stanu upraw w 2015 roku

Listopad
 

Przebieg pogody w listopadzie był raczej sprzyjający dla rolnictwa. Utrzymująca się w obrębie miesiąca wysoka jak na tę porę roku temperatura powietrza i gleby podtrzymywała wegetację i stwarzała dobre warunki dla wschodów, wzrostu i rozwoju późno zasianych ozimin. Umożliwiała również wykonywanie jesiennych prac polowych oraz zbiorów roślin okopowych i pastewnych. Oziminy wysiane w optymalnych terminach agrotechnicznych w listopadzie krzewiły się. Dobowe wahania temperatury powietrza w tym czasie sprzyjały hartowaniu się roślin, jednak później notowano dość wysokie temperatury, które wpłynęły na rozhartowanie roślin.

 
Na początku miesiąca dobiegł końca zbiór buraków cukrowych i kukurydzy uprawianej na ziarno, zakończono też zbiór poplonów ścierniskowych oraz wykonywanie orek przedzimowych. Sprzyjające warunki termiczne w wielu częściach kraju wpłynęły na przedłużenie sezonu pastwiskowego do końca listopada.

Utrzymująca się w sierpniu susza utrudniła szczególnie doprawienie gleby przed siewami rzepaku i rzepiku oraz jęczmienia ozimego. W późniejszym okresie opady deszczu poprawiły uwilgotnienie gleb i korzystnie wpłynęły na przeprowadzanie uprawek przedsiewnych.
 
Tegoroczna jesień nie sprzyjała przeprowadzaniu siewów w optymalnych terminach agrotechnicznych. Opady we wrześniu i październiku zdecydowanie poprawiły uwilgotnienie gleb i rozwój roślin. Aktualnie uprawy wyglądają raczej dobrze i są w dobrej kondycji.
 
Z oceny przeprowadzonej w listopadzie przez rzeczoznawców terenowych GUS wynika, że zbóż ozimych pod zbiory w 2016 r. zasiano około 4,4 mln ha, tj. na poziomie roku ubiegłego, w tym:

  • pszenicy ozimej zasiano ponad 1,9 mln ha,

  • żyta ponad 900 tys. ha,

  • pszenżyta ozimego ponad 1,1 mln ha,

  • jęczmienia ozimego ok. 219 tys. ha,

  • mieszanek zbożowych ozimych ok. 101 tys. ha.

Powierzchnię obsianą rzepakiem i rzepikiem ozimym szacuje się na ponad 0,8 mln ha (-150 tys. ha r/r).
 

Czytaj dalej na następnej stronie...



Tagi:
źródło: