Import produktów mleczarskich na świecie

Struktura światowego importu mleczarskiego, jest znacznie bardziej rozdrobniona. Przedstawienie aktualnych trendów handlowych, nie uwzględnia jednak handlu wewnątrzwspólnotowego, czyli wymiany na rynku UE.

Import produktów mleczarskich na świecie

Masło


Mimo przedłużonego embargo w 2016 roku, Rosja nadal pozostała liderem na rynku masła i bezwodnego tłuszczu mlecznego. W pierwszych dziewięciu miesiącach ubiegłego roku, wolumen zakupów zwiększył się o 18%. Z kolei Chiny, w bieżącym roku trzykrotnie zwiększyły przywóz tego tłuszczu. Nieznacznie zwiększył się import masła do Meksyku (+41%).
 

Sery


Handel serami, odbywa się przede wszystkim pomiędzy państwami wysokorozwiniętymi. Trudno stwierdzić, czy czołowym importerem tych towarów, jeszcze sprzed 2014 roku jest Rosja. W związku z wprowadzonym w sierpniu 2014 roku embargiem, import serów w tym kierunku spadał drastycznie. Z UE sprowadzano około 55% importowanych przez Rosję serów. Najnowsze dane, na temat rosyjskiego importu mleczarskiego, pochodzą z okresu pierwszych 8 miesięcy 2016 roku. Jednak mimo przedłużonego embargo, rosyjski import serów rósł w 2016 roku (+19,2% w skali roku).

Wciąż ważnym i stabilnym odbiorcą serów, nadal pozostaje Japonia – jej przywóz był w analizowanym okresie o 3,6% wyższy niż w 2015 roku, a na skutek rosyjskiego zakazu importowego od 2014 roku, Japonia pozostaje głównym światowym odbiorcą serów. O 6,8% wzrósł import do Stanów Zjednoczonych, co mogło w pewnej części wynikać z relatywnego spadku cen serów z importu. Są to przede wszystkim drogie wyroby głównie z Włoch czy Francji oraz innych państw członkowskich UE.

Do samej Wspólnoty UE, sprowadza się pewne ilości serów z krajów trzecich. Po upływie 9 miesięcy 2015 roku, wolumen był o 19% większy, w porównaniu z rokiem wcześniejszym.


Tagi:
źródło: