Kategorie

Poznaj produkty


Konferencja Polskiej Izby Gospodarczej Maszyn i Urządzeń Rolniczych w Toruniu - podsumowanie

W siedzibie Polskiej Izby Gospodarczej Maszyn i Urządzeń Rolniczych w Toruniu odbyła się 4 marca 2013 r. konferencja prasowa, której głównym tematem były projekty Izby skierowane do osób oraz firm zajmujących się serwisem maszyn rolniczych.

Konferencja Polskiej Izby Gospodarczej Maszyn i Urządzeń Rolniczych w Toruniu - podsumowanie
Po prezentacji filmu ze zmagań z zadaniami praktycznymi finalistów „Mechanika na Medal” jego przebieg przedstawił Karol Wesołowski.  Część praktyczna odbyła się w obecnym Technikum Inżynierii Środowiska i Agrobiznesu w Golęcinie.  Ze względu na różnorodność rozwiązań technicznych nowoczesnych maszyn trudno było wybrać uniwersalne zadanie, które pozwoliłoby ocenić kompleksowe umiejętności mechaników. Zadanie zostało stworzone na bazie zadań, które są stosowane w egzaminach potwierdzających kwalifikacje zawodowe w zawodach technik mechanizacji rolnictwa oraz mechanik i operator maszyn rolniczych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Wybrano sprzęt, który jest powszechnie stosowany w rolnictwie i nie faworyzował żadnego z uczestników. W części praktycznej oceniano umiejętność diagnostyki, procedury montażu i demontażu, wymamiany części wymiennych, doboru narzędzi i sposób posługiwania się nimi. Na koniec omówiono przebieg drugiej części finału konkursu „Mechanik na Medal”, czyli interaktywnego testu, do którego pytania przygotował dr inż. Adam Ekielski.  Komisja konkursowa bardzo wysoko oceniła umiejętności wszystkich mechaników biorących udział w finale konkursu. I miejsce zajął Tadeusz Trembiński, II miejsce - Andrzej Mroczkowki, III miejsce - Grzegorz Kujawski.
 
Niektóre pytania dziennikarzy zadane podczas konferencji prasowej:

- Czy studenci są wykluczeni z konkursu „Młody Mechanik na Medal”?
Michał Spaczyński.: - Na tym etapie chcemy zaangażować młodzież szkół średnich Uczniowie przyjeżdżają bardzo licznie na wystawę AGRO SHOW, gdzie do tej pory organizowaliśmy dla nich różne konkursy, które miały charakter bardziej sprawnościowy, niż weryfikujący wiedzę zdobywaną w szkole średniej.  Niewykluczone, że w przyszłości powstanie konkurs również dla studentów.

- Czy można powiedzieć coś więcej o „fikcyjnym kliencie” przy konkursie „Serwis na Medal”?
Czesław Rzeźnik.: - Rozważaliśmy różne możliwości. Mieliśmy zamiar także przeprowadzać ankietę wśród klientów serwisu, jednak nie mamy pewności czy nie będą to podstawieni klienci. Z tego powodu zrezygnowaliśmy z tej koncepcji. W tej chwili wygląda to w ten sposób, że do każdego serwisu zadzwoni anonimowy klient - specjalista - z określonym problemem technicznym. Na podstawie odpowiedzi serwisu zostaną zweryfikowane dane zawarte w ankiecie wypełnionej przez serwis np. na temat zakresu usług oferowanych przez zakład.

- Czy w historii konkursu „Serwis na Medal” zgłosiła się do niego firma, która nie jest autoryzowanym serwisem maszyn rolniczych?
Cz.Rz.: - W pierwszej edycji konkursu podzieliliśmy zakłady na te posiadające autoryzację i uniwersalne. Niestety ten podział nie sprawdził się, ponieważ zakłady uniwersalne są małe i nie mają dużych szans konkurować z serwisami autoryzowanymi.  Od drugiej edycji zaniechaliśmy tego podziału, lecz tego typu firmy mogą nadal się zgłaszać do konkursu.

- Czy np. zakład, który oferuje naprawę układów wtryskowych common-rail i jednocześnie może przyjmować do naprawy ciągniki rolnicze może brać udział w konkursie?
Cz.Rz.: - Jeżeli zakład świadczy usługi do sektora maszyn rolniczych i jest to potwierdzone dokumentami, to tak. Firma może mieć jednak problemy przy pytaniach w ankiecie dotyczących napraw typowych maszyn rolniczych.
 
- Czy w konkursie „Serwis na Medal” mogą brać udział firmy, które zgłosiły się do niego w poprzednich edycjach?

M.S.: - W przypadku tego konkursu nie ma takich ograniczeń. Zaobserwowaliśmy, że w niektórych zakładach w przeciągu roku bardzo dużo się zmieniło i mamy nadzieję, że konkurs w jakimś stopniu się do tego przyczynił, dlatego tego typu wykluczenie nie jest uzasadnione.

-, Jakie jest zainteresowanie konkursami? Ile osób się zgłosiło?
M.S.: - W przypadku konkursu „Mechanik na Medal” jest to około 100 mechaników. Firmy wystawiały nawet po 7-8 mechaników, tak, więc zainteresowanie było bardzo duże. W I edycji dwie firmy zdominowały konkurs, stąd też w tym roku ograniczenie do 2 mechaników z jednego zakładu.  Jako ciekawostkę mogę podać, że pomimo trudnych pytań, średnio rozwiązanie testu 20 pytań zajmowało 2, 5 minuty.


-, Jakie były średnie wyniki?
M.S.: - Najlepszy uczestnik części online zdobył w sumie w 3 testach 56 punktów na 60 możliwych, więc jest to bardzo dobry wynik.  Między kolejnymi uczestnikami były różnice kilkupunktowe i tutaj niezbędny okazał się pomiar czasu rozwiązywania testu, który miał wpływ na końcowe wyniki. 

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: