Praca » Specjalista ds. ochrony środowiska

Inspektor ochrony środowiska w Wydziale Monitoringu Środowiska

Nr referencyjny: 695645

Ważna przez:

Lokalizacja: Opole, opolskie

Stanowisko: Inspektor ochrony środowiska w Wydziale Monitoringu Środowiska

Oferent: Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Opolu

Opis stanowiska

Zakres zadań wykonywanych na stanowisku pracy:

  • Opracowywanie wojewódzkich programów PMŚ w zakresie monitoringu powietrza, w celu systematycznego badania, gromadzenia, przetwarzania i rozpowszechniania informacji o środowisku.

  • Prowadzenie i obsługa elektronicznych baz danych i rejestrów z zakresu monitoringu powietrza w celu gromadzenia, przetwarzania, aktualizacji, weryfikacji, modelowania, raportowania i bieżącego udostępniania danych o środowisku.

  • Opracowywanie rocznych oraz pięcioletnich ocen jakości powietrza na terenie województwa w celu sporządzania zbiorczej informacji związanej z jakością powietrza i przekazywania wyników klasyfikacji stref właściwym jednostkom.

  • Przygotowywanie umów z jednostkami samorządowymi na badanie powietrza i opracowywanie wyników pomiarów jakości powietrza w oparciu o podpisane umowy w celu prawidłowego funkcjonowania sieci monitoringu jakości powietrza.

  • Przygotowywanie i udostępnianie informacji o aktualnym stanie zanieczyszczenia powietrza oraz informacji o środowisku z zakresu monitoringu powietrza w formie prezentacji multimedialnych, sprawozdań, zestawień, rejestrów, opracowań tematycznych, zestawień tabelarycznych, map i wykresów.

  • Przygotowywanie i opracowywanie publikacji z zakresu monitoringu powietrza w celu upowszechnienia wiedzy na temat stanu i ochrony środowiska.

  • Wykonywanie bieżących zadań określonych przez GIOŚ, w tym opiniowanie projektów aktów prawnych, w celu realizacji zadań statutowych, statystycznych oraz dostarczania danych do raportowania o presjach na środowisko i jego stanie do instytucji i agend unijnych.

Warunki pracy

  • Warunki dotyczące charakteru pracy na stanowisku i sposobu wykonywania zadań

      1. Praca w siedzibie Urzędu oraz wyjazdy służbowe w teren.

      2. Stres związany z obsługą klientów zewnętrznych.

  • Miejsce i otoczenie organizacyjno-techniczne stanowiska pracy

      Narzędzia pracy: zestaw komputerowy i inne urządzenia biurowe

      Bariery architektoniczne: konieczność poruszania się po schodach, brak wind, brak drzwi o odpowiedniej szerokości, brak odpowiednio dostosowanych toalet.

Wymagania:

Wymagania związane ze stanowiskiem pracy

n i e z b ę d n e

  • wykształcenie: średnie w zakresie ochrony środowiska

  • doświadczenie zawodowe/staż pracy: 6 miesięcy doświadczenia zawodowego w zakresie ochrony środowiska

  • pozostałe wymagania niezbędne:

    • • Znajomość przepisów dotyczących ochrony środowiska, w szczególności w zakresie ustaw: Prawo ochrony środowiska, o Inspekcji Ochrony Środowiska, o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, wraz z przepisami wykonawczymi do tych ustaw

    • Znajomość ustawy o służbie cywilnej

    • Znajomość oprogramowania ArcGIS, MS Office

    • komunikatywność

    • prawo jazdy kat. B

wymagania dodatkowe

  • wykształcenie wyższe w zakresie ochrony środowiska lub inżynierii środowiska

  • język angielski na poziomie B2

  • umiejętność sporządzania syntetycznych informacji i raportów