Praca » Specjalista ds. ochrony środowiska

Specjalista

Nr referencyjny: 1783905

Ważna przez:

Lokalizacja: Warszawa, mazowieckie

Stanowisko: Specjalista

Oferent: Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Warszawie

Opis stanowiska

Warunki pracy

Praca administracyjno-biurowa polegająca m.in. na opracowywaniu dokumentów, obsłudze urządzeń biurowych, czynnościach koncepcyjnych. Realizacja zadań wiąże się z zagrożeniem korupcją, częstym reprezentowaniem Urzędu na zewnątrz oraz krajowymi lub zagranicznymi wyjazdami służbowymi.

Budynek jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych ruchowo. W budynku zapewniona jest odpowiednia szerokość ciągów komunikacyjnych, drzwi wewnętrzne odpowiedniej szerokości oraz windy i łazienki dostosowane do osób poruszających się na wózku inwalidzkim.

Zakres zadań

  • przygotowywanie projektów rozstrzygnięć administracyjnych w postępowaniach administracyjnych w trybie odwoławczym i w trybach nadzwyczajnych, w postępowaniach dotyczących ochrony przyrody, w tym obszarów Natura 2000 w zakresie m.in. - uzgodnień projektów decyzji o warunkach zabudowy i decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego, - uzgodnień projektów miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego i studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, - autoryzacji działań w obrębie cieków wodnych, obszarów chronionych i obrębów ochronnych ryb, - wstrzymania lub podjęcia działań zapobiegawczych lub naprawczych w odniesieniu do działań mogących znacząco negatywnie oddziaływać na obszary Natura 2000, - nałożenia obowiązku oceny oddziaływania na obszar Natura 2000, - uzgodnień w sprawach z zakresu utworzenia, zmiany granic lub likwidacji parku krajobrazowego oraz obszaru chronionego krajobrazu (analiza projektów aktów legislacyjnych),

  • udzielanie wyjaśnień organom administracji publicznej i innym zainteresowanym podmiotom (w tym przygotowywanie odpowiedzi i wkładów do odpowiedzi posłom i senatorom) w celu zapoznania ich ze stanowiskiem Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska oraz resortu środowiska w zakresie interpretacji i stosowania obowiązujących przepisów prawa, dotyczących ochrony przyrody i realizacji przedsięwzięć w formach ochrony przyrody,

  • opiniowanie projektów aktów prawnych dotyczących ochrony obszarów chronionych w celu przedstawienia stanowiska Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska takich jak: - projektów zarządzeń regionalnych dyrektorów ochrony środowiska w sprawie ustanowienia planów zadań ochronnych/planów ochrony obszarów Natura 2000, - projektów planu ochrony i zadań ochronnych dla rezerwatów przyrody, - strategii, raportów, komunikatów i innych dokumentów,

  • współpraca z komórkami organizacyjnymi GDOŚ, RDOŚ, Ministerstwa Środowiska oraz innymi resortami w celu udzielenia lub wymiany informacji na temat procedury ocen oddziaływania na obszary Natura 2000 oraz udzielanie porad prawnych i merytorycznych z zakresu orzecznictwa.

Wymagania:

Wymagania niezbędne

wykształcenie: wyższe w zakresie nauk przyrodniczych, leśnictwa, gospodarki przestrzennej lub prawa
doświadczenie zawodowe/staż pracy: 1 rok doświadczenia zawodowego w obszarze ochrony przyrody lub orzecznictwa administracyjnego

  • Dobra znajomość przepisów: ustawy o ochronie przyrody, ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko, ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym , ustawy Kodeks postępowania administracyjnego,

  • umiejętność analitycznego myślenia,

  • umiejętność interpretacji przepisów prawa i argumentowania,

  • umiejętność dobrej organizacji pracy własnej,

  • znajomość języka angielskiego na poziomie komunikatywnym,

  • umiejętność obsługi programów komputerowych pakietu MS Office i aplikacji LEX.

  • Posiadanie obywatelstwa polskiego

  • Korzystanie z pełni praw publicznych

  • Nieskazanie prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe

Wymagania dodatkowe

  • dobra znajomość przepisów: ustawy Prawo wodne, ustawy Prawo budowlane, dyrektywy siedliskowej i dyrektywy ptasiej w zakresie obszarów Natura 2000,

  • bardzo dobra znajomość języka angielskiego (B2).