Debata o rolnictwie w Sejmie RP

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Stanisław Kalemba wystąpił w Sejmie RP odnosząc się do zarzutów, jakie zostały wysunięte pod jego adresem we wniosku o wotum nieufności.

Debata o rolnictwie w Sejmie RP

W Programie przewidujemy finansowanie modernizacji gospodarstw, pomoc małym gospodarstwom, młodym rolnikom, podmiotom przetwórstwa rolnego, oraz działania o charakterze restrukturyzacyjnym. Istotne znaczenie będzie miało wsparcie działań w zakresie wzrostu innowacyjności, doradztwa, transferu wiedzy. Chcemy aktywniej wspierać współpracę między podmiotami w ramach sektora, w tym tworzenie grup producentów i wzrost efektywności łańcucha żywnościowego. Kontynuowane będzie finansowanie Programu Lider, odnowa wsi.

Kolejny zarzut dotyczy likwidacji od 2013 r. wsparcia powiązanego z produkcją.

To nieprawda.

W 2014 r. kontynuowane będą płatności bezpośrednie na obecnych zasadach. Od 2015 r. na realizację płatności powiązanych z produkcją będzie można przeznaczyć do 15% koperty krajowej płatności bezpośrednich.

Minister przyznał, że najtrudniejsza do rozwiązania jest płatność do tytoniu. Jednak ocena, że rząd i minister nie podejmują aktywnych działań jest niesprawiedliwa.

Nadal zabiegamy o możliwość kontynuowania wsparcia dla plantatorów tytoniu. Inicjatywę w tym zakresie ma 9 państw.

Ocenę, że wszystkie negocjacje prowadzone przez Rząd PSL – PO, przez negocjatorów z PSL cyt. „Były skrajnie niekorzystne dla polskiego rolnictwa otwierając polski rynek na towary z innych krajów Unii Europejskiej”, minister określił jako szczyt kłamstwa.

Jest wręcz odwrotnie. To polskie produkty rolno spożywcze zdobyły rynek unijny, zdobywają rynki światowe. Wysoka jakość produktów rolnych, nowoczesny przemysł przetwórczy przyczyniają się do tego, że ok. 1/5 naszej produkcji jest eksportowana. Dodatnie saldo w handlu zagranicznym rośnie, za rok 2012 wynosiło 4,3 mld euro, za 7 miesięcy bieżącego roku 2,9 mld euro. W wymianie z krajami Unii Europejskiej również - w 2012 dodatnie saldo prawie 2,5 mld euro, za siedem miesięcy 3,0 mld euro. Z naszym największym partnerem Niemcami także mamy nadwyżkę. W ubiegłym roku prawie 850 mln euro, za 7 miesięcy br. prawie 630 mln euro.

Ważną rolę odgrywa promocja naszej dobrej, o wysokiej jakości żywności (czytaj więcej). W tym tygodniu minister przebywał na Targach „Złota Jesień” w Moskwie, gdzie spotkał się z Ministrem Rolnictwa Federacji Rosyjskiej, Nikołajem Fiodorowem. Rosja to ważny partner w wymianie towarowej artykułów rolno-spożywczych. Spotkanie z Ministrem Fiodorowem przebiegło w bardzo dobrej atmosferze. Rok 2015 będzie rokiem „Polski w Rosji” oraz „Rosji w Polsce” . Będziemy krajami partnerskimi na targach Polagra i Złota Jesień.

Dobrze oceniona została współpraca i zaangażowanie się Polski w rozwój rynków hurtowych w Rosji. Minister ocenił współpracę pozytywnie, podkreślając, że - my rozmawiamy a nie obrażamy się -.

Szef resortu rolnictwa zgodził się z opinią, że ceny surowców i produktów powinny być stabilne, że rynek powinien być chroniony przed spekulacją, że ceny produktów powinny zabezpieczać dochody rolników.


Zwrócił przy tym uwagę, że szczegółowa debata na ten temat odbyła się w Sejmie 13 września. Przypomniał, że produkcja globalna za 2012 r. wyniosła prawie 104 mld zł i wzrosła w ciągu siedmiu lat o 40 mld zł. Natomiast o dochodach rolników najlepiej świadczy wskaźnik tzw. nożyc cen. Ten w ciągu ostatnich lat jest korzystny. Rosną dochody rolników, zmniejszają się różnice między dochodami z działalności rolniczej a dochodami pozyskiwanymi z innych źródeł.

Zmniejsza się również różnica między dochodami mieszkańców wsi i miast. Chociaż różnice te są, ale zdecydowanie zmniejszają się.

Czytaj dalej na następnej stronie...



Tagi:
źródło: