Ceny przetworów mlecznych na świecie w trendzie spadkowym

W ubiegłym miesiącu indeks cen żywności FAO osiągnął wartość 151,8 punktu, zwyżkując tym razem nieco dynamiczniej niż przed miesiącem po serii spadków, które obserwowane były od marca 2014 roku z niewielkim odbiciem we wrześniu i październiku 2015 r. do stycznia 2015 r.

Ceny przetworów mlecznych na świecie w trendzie spadkowym

Indeks cen olejów

4,1% wzrost cen olejów roślinnych do najwyższej wartości od sierpnia 2014 roku, nastąpił przede wszystkim na skutek zwyżki oleju palmowego (najważniejszy produkt objęty indeksem) do wartości najwyższej od ponad 17 miesięcy. Miało to związek z globalną stagnacją i doniesieniami o niskich zapasach w Azji Południowo-Wschodniej w połączeniu z obawami o niższą produkcję w tym regionie w najbliższym czasie. Głownie ze względu na susze w Malezji i Indonezji. Olej sojowy również podrożał w kwietniu, a nastąpiło to na skutek niekorzystnych perspektyw produkcji w Ameryce Południowej.

Ideks cen zbóż

Indeks cen zbóż wzrósł tylko o 1,5% w porównaniu do poprzedniego miesiąca z poziomu najniższego od czerwca 2010 roku i nadal był znacznie niższy niż przed rokiem (o 10,4%). Najbardziej wzrosły notowania kukurydzy, m.in. w wyniku słabego kursu amerykańskiego dolara. Korzystne warunki pogodowe i oczekiwania wysokich zapasów w nowym sezonie ograniczyły z kolei zwyżki międzynarodowych cen pszenicy. Ryż były natomiast nieco tańszy niż w marcu, głównie na skutek spadających cen ryżu japonica (ryż średni, najbardziej popularny), ceny ryżu indica (długi) lekko zwyżkowały.

Indeks cen mięsa

Poziom indeksu cen mięsa był w kwietniu o 0,8% wyższy niż w marcu. Ceny wieprzowiny i drobiu były stabilne, co odzwierciedla ogólną równowagę światowej podaży i popytu. Minimalnie podrożało mięso owcze. Bardziej dynamiczne zwyżki odnotowano natomiast w cenach wołowiny. W efekcie ograniczonych dostaw światowych i wzrostu popytu z USA. W związku z taką sytuacją notowania wołowiny w Australii osiągnęły najwyższy poziom od października 2015 roku.



Tagi:
źródło: