IERiGŻ: Większego wzrostu cen żywności należy spodziewać się w I półroczu 2016 r.

Od maja 2014 r. utrzymuje się w Polsce deflacja na rynku żywnościowym. W lipcu br. ceny żywności i napojów bezalkoholowych były o 1,7% mniejsze niż w lipcu 2014 r. i takie same, jak w grudniu 2014 r. - podaje Krystyna Świetlik z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

IERiGŻ: Większego wzrostu cen żywności należy spodziewać się w I półroczu 2016 r.

 

Z danych zebranych przez Świetlik wynika, że niesprzyjające warunki agrometeorologiczne mogą z kolei wpływać na wzrost krajowych cen roślin oleistych i tłuszczów roślinnych. Jak wynika z danych GUS w Polsce zbiory rzepaku będą w br. o ponad 20% niższe, niż w roku minionym. Ocenia się, że w UE obniżka produkcji rzepaku w tym sezonie, w odniesieniu do sezonu poprzedniego, wyniesie 3,5 mln ton, a podaż trzech podstawowych surowców oleistych na unijnym rynku zmaleje o 5% (Agenda Komisji DG Agri).

 

Zgodnie z prognozą USDA w sezonie 2015/2016 globalna produkcja nasion i roślin oleistych zmaleje o 1% w stosunku do poprzedniego sezonu. Tempo wzrostu cen tych produktów na międzynarodowych rynkach będzie jednak ograniczone z powodu wysokich zapasów końcowych z sezonu 2014/2015. Dodatkowo w kierunku zmniejszenia cen może oddziaływać spadek światowych cen ropy, ograniczający popyt na biopaliwa.

 

W Polsce czynnikiem hamującym tempo wzrostu cen tłuszczów roślinnych będzie utrzymujący się niewielki poziom cen tłuszczów wieprzowych i masła. W lipcu br. ceny detaliczne margaryn i olejów były odpowiednio o 0,8% i 1% mniejsze niż w grudniu 2014 r. Ocenia się, że do końca br. ich zwyżka nie przekroczy 2%.

 

Zmiany krajowych cen artykułów mleczarskich będą zależały przede wszystkim od zmian cen globalnych. Od 2014 r. utrzymują się na światowym rynku: nadpodaż oraz niskie ceny mleka i produktów mlecznych. Jest to wynikiem dużego wzrostu produkcji pośród czołowych eksporterów, przy osłabieniu popytu ze strony największego światowego importera, jakim są Chiny. Zdaniem FAO w lipcu br. globalne ceny artykułów mleczarskich były o ponad 34% mniejsze niż w lipcu 2014 r. Aktualnie notuje się sygnały świadczące o możliwości odwrócenia tych trendów w najbliższym czasie, ale nie ma pewności, że będą one miały trwały charakter. W lipcu br. w Polsce ceny detaliczne mleka i produktów mlecznych były niższe o 1,8% niż w grudniu i o 3,2% niż w lipcu 2014 roku.

 

Prawdopodobnie w sierpniu, w wyniku zwiększonego popytu, gdyż zazwyczaj w czasie upałów wzmaga się popyt na napoje mleczne, lody, twarogi i sery dojrzewające – ich zniżka była minimalna. Ponieważ susza zagroziła bazie paszowej w tym sezonie, należy się liczyć ze wzrostem cen pasz i ożywieniem cen artykułów mleczarskich w IV kwartale br.

 

Skala wzrostu cen mleka i produktów jego przerobu jest trudna do ocenienia ze względu na ścisłe ich współpracę z cenami otrzymanymi w eksporcie. Można przypuszczać, że w okresie wrzesień – grudzień całkowite ceny detaliczne artykułów mleczarskich zwiększą się o 1-1,5% i w efekcie w grudniu będą o 0,8-0,3% mniejsze w porównywalnym czasie przed rokiem. Hamująco na tempo zwyżki cen tej grupy żywności będzie oddziaływać niski poziom cen serów dojrzewających.


Czytaj dalej na następnej stronie...



Tagi:
źródło: