Kategorie

Poznaj produkty


| Autor: redakcja3

Copa-Cogeca w sprawie określeń: produkt z mojego gospodarstwa i produkt górski

W rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 z dnia 21 listopada 2012 r. w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych „Ustanawia się system określeń jakościowych stosowanych fakultatywnie, którego celem jest ułatwienie przekazywania [przez producentów] na rynku wewnętrznym informacji o cechach i właściwościach stanowiących wartość dodaną produktów rolnych” (art. 27).

Copa-Cogeca w sprawie określeń: produkt z mojego gospodarstwa i produkt górski
W odniesieniu do projektu aktu delegowanego, przedstawionego podczas ostatniego posiedzenia grupy doradczej, w dn. 25 czerwca, Copa-Cogeca jest zdania, że choć art. 30, ust. 1 rozporządzenia nr 1151/2012 uprawnia Komisję do przyjmowania aktów delegowanych dotyczących zastrzeżenia określenia jakościowego stosowanego fakultatywnie w zależności od oczekiwań konsumentów czy sytuacji na rynku, nie można zignorować przepisów art. 55 tego rozporządzenia. Według tego art. 55 sprawozdaniu dotyczącemu rolnictwa lokalnego i sprzedaży bezpośredniej (przewidzianemu najpóźniej na dzień 4 stycznia 2014 r.) „w razie konieczności towarzyszyć będą stosowne wnioski ustawodawcze dotyczące stworzenia systemu etykietowania dotyczącego rolnictwa lokalnego i sprzedaży bezpośredniej” zgodnie ze zwykłą procedurą ustawodawczą. Aby podjąć popraną decyzję, Copa-Cogeca uważa, że Komisja powinna przedstawić sprawozdanie Parlamentowi Europejskiemu i Radzie przed omówieniem konkretnych wniosków ustawodawczych. Zdajemy sobie sprawę, że przedmiotowe kwestie są złożone i wrażliwe oraz że jest jeszcze za wcześnie na projekt aktu delegowanego.

Copa-Cogeca pragnie podkreślić, że projekt zdaje się mylić dwa różne cele: z jednej strony wymogi związane z produkcją (w tym etapy produkcji i jakość), a z drugiej warunki wprowadzania produktów na rynek (krótkie łańcuchy dostaw i sprzedaż lokalna). Ograniczenie liczby pośredników do jednego oznacza, że produkt zostanie sprzedany za pośrednictwem krótkiego łańcucha dostaw, ale niekoniecznie że jest to produkt lokalny. Definicja „bliskości” nie jest jasna, dlatego też potrzeba dalszych dyskusji. Projekt w obecnej formie nie zwiększa wartości sprzedaży lokalnej. Jednocześnie jesteśmy zdania, że aktualne sformułowanie „z mojego gospodarstwa” jest nieodpowiednie, gdyż nie odzwierciedla ani nie spełnia początkowych założeń. Zdefiniowanie nazwy określenia jakościowego stosowanego fakultatywnie ma kluczowe znaczenie, gdyż pozwoli na identyfikację produktów rolnych i spożywczych produkowanych w gospodarstwie i sprzedawanych poprzez krótkie łańcuchy dostaw lub w sprzedaży lokalnej. Celem określenia jakościowego stosowanego fakultatywnie musi być promocja krótkich łańcuchów dostaw.

Jeśli chodzi o etapy produkcji, Copa-Cogeca cieszy się, że wszystkie będą podlegać kontroli rolników aż do momentu, w którym dany produkt można sprzedać. Dlatego też etapy produkcji powinny odbywać się w tym samym gospodarstwie lub w ramach tej samej grupy producentów. Copa-Cogeca popiera także wprowadzenie pewnych odstępstw w sytuacji, kiedy jedno gospodarstwo nie może, ze względów technicznych lub gospodarczych, podjąć wszystkich działań związanych z ubojem i rozbiorem zwierząt czy tłoczeniem oliwy lub soku.

W odniesieniu do wykorzystania składników, jeśli składniki podstawowe pochodzą „z mojego gospodarstwa”, nie powinno się stosować ograniczeń.

W odniesieniu do art. 2 „Zrzeszenie producentów” oraz ograniczenia do mikroprzedsiębiorstw, Copa-Cogeca jest zdania, że, mając na uwadze ochronę interesów rolników i zrzeszeń producentów rolnych (spółdzielni, OP itp.), ograniczenie to jest zbyt restrykcyjne  i nie odzwierciedla różnorodności inicjatyw w dziedzinie krótkich łańcuchów dostaw i sprzedaży lokalnej. Niektóre spółdzielnie i OP przekraczają to ograniczenia , ale ich członkowie to drobni rolnicy, którzy postanowili połączyć siły, tak aby lepiej promować swoje produkty lub zredukować koszty produkcji. Uważamy za niesprawiedliwe rozwiązanie, według którego takie zrzeszenia producentów nie korzystałyby z tego terminu. Jeśli takie ograniczenia zostaną uznane za niezbędne, proponujemy, aby dotyczyły one małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) .
 
OKREŚLENIE JAKOŚCIOWE STOSOWANE FAKULTATYWNIE „PRODUKT GÓRSKI”

Copa-Cogeca jest zdania, że określenie jakościowe stosowane fakultatywnie „produkt górski” jest kluczowym instrumentem pozwalającym na uznanie wartości działań producentów usytuowanych na obszarach górskich oraz że spełnia uzasadnione oczekiwania konsumentów.

Produkty, co do których już stosuje się krajowe lub regionalne nazwy lub etykiety, mogą również skorzystać na tym określeniu jakościowym stosowanym fakultatywnie, pod warunkiem, że system ten będzie na tyle elastyczny, że wprowadzenie ww. określenia nie wpłynie negatywnie na aktualnie obowiązujące systemy krajowe (np. przepisy we Francji).

Copa i Cogeca zgadzają się, że z założenia wszystkie etapy produkcji (produkcja surowców, przygotowanie i przetwarzanie) powinny odbywać się na tym samym „obszarze górskim”, tak aby producent mógł stosować to zastrzeżone określenie.

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: