Dalszy wzrost światowych cen przetworów mlecznych (kwiecień 2013)

W kwietniu bieżącego roku zanotowano kolejną zwyżkę, po marcowej, indeksu cen żywności FAO, mierzącego poziom cen podstawowych artykułów żywnościowych. W skali miesięcznej wzrósł on bowiem o 1,07%.

Dalszy wzrost światowych cen przetworów mlecznych (kwiecień 2013)
Sytuacja ta związana jest z dynamicznym wzrostem cen przetworów mleczarskich, przy jednoczesnej stabilizacji notowań w obrębie mięsa oraz spadku cen pozostałych produktów żywnościowych.

Ceny artykułów mleczarskich wykazywały tendencję wzrostową już od października ubiegłego roku. Przy czym, przez kilka miesięcy indeks FAO produktów mlecznych wzrastał w niewielkim stopniu. Sytuacja ta uległa zmianie dopiero w marcu, kiedy to zanotowano najbardziej dynamiczną zwyżkę od listopada 2009 – o 10,96%.
 
Jeszcze bardziej dynamika wzrostu nasiliła się w kwietniu. W analizowanym miesiącu wzrosła bowiem o 14,88%, a indeks cen produktów mleczarskich osiągnął wartość najwyższą od grudnia 2007 i wyniósł 258,5 pkt. Oznacza to, że ceny tych artykułów na świecie były o 2,25 razy wyższe niż w latach 2002-2004 – w okresie stanowiącym punkt odniesienia.
 
Należy przy tym zwrócić uwagę, że tak drastyczne zwyżki w obrębie notowań produktów mlecznych spowodowane były największą od 30 lat suszą, jaka nawiedziła Oceanię – największego eksportera tych artykułów. Katastrofa, jaka miała miejsce w tym regionie przyczyniła się do zmniejszenia produkcji mleka oraz spadku jego przetwórstwa.
 
Największe znaczenie w Oceanii pod względem produkcji mleka ma Nowa Zelandia. Eksport mleka z tego regionu w sezonie 2011/2012 wyniósł 14,576 mln NZD, czyli około 12 mln USD. Obecnie trwa tam jesień i mieszkańcy nie mogą narzekać na brak opadów, niemniej jednak wcześniejsza susza spowodowała trwałe wyniszczenie pastwisk, których odbudowa potrwa najprawdopodobniej kilka miesięcy.
 
Obecna sytuacja na rynku mleka jest podyktowana również ograniczonymi zapasami tego surowca w Nowej Zelandii, które zostały już dawno upłynnione. Prócz tego, duży wpływ na wzrost cen światowych ma opóźnienie sezonowego wzrostu produkcji w Europie, podyktowany niesprzyjającą pogodą.


Tagi:
źródło: